Зіткнення із супутником змусило Венеру змінити напрямок обертання

Масивний супутник, який обертався навколо Венери у її минулому та зійшов з орбіти, міг впасти на планету та змусити її змінити напрямок обертання. Таких висновків дійшли астрономи, моделюючи еволюцію Венери, якби у неї був супутник. На думку вчених, такий розвиток подій пояснив би не лише протилежний земному напрямок обертання Венери, а й відсутність біля неї сьогодні супутників, розповідає New Scientist. Стаття науковців опублікована в Universe.

Художнє зображення Венери. Artur Plawgo / Science Photo Library

Художнє зображення Венери. Artur Plawgo / Science Photo Library

Який супутник міг перевернути обертання Венери?

У всій Сонячній системі лише Уран і Венера обертаються навколо своєї осі за годинниковою стрілкою. І лише у Венери й Меркурія немає жодного супутника, що як і інакшість обертання, досі немає свого пояснення. Нову теорію із втраченим у минулому супутником, яка б пояснила обидві відмінності Венери, запропонували науковці Військово-морської обсерваторії США. Як засвідчило їхнє моделювання, чотири мільярди років тому Венера могла б гравітаційно захопити небесне тіло масою і розміром з Місяць. Утім, через постійні зіткнення з астероїдами, яких зазнавали планети у ранній Сонячній системі, цей супутник поступово наближався б до Венери. Через це зближення він прискорив би своє обертання та зіткнувся із Венерою достатньо сильно, щоб змусити її обертатися не проти годинникової стрілки, як сусідні планети, а навпаки. Утім, колеги дослідників відзначають, що перевірити точність цієї теорії буде вкрай важко, зокрема через неможливість взяти зразки з поверхні планети. Тому з такою ж імовірністю змінити обертання Венери могло зіткнення із тілом розміром з планету, яке також відбулося близько чотирьох мільярдів років тому.

  • Не менш ніж минуле Венери, вчених цікавить її сучасність. Й завдяки архівним фото планети, які зробила місія «Магеллан», виявилося, що на Венері досі діють вулкани, хоч планета й вважається геологічно мертвою.