Зіткнення астероїдів з нейтронними зорями спровокували швидкі радіоспалахи

Зіткнення астероїдів із нейтронними зорями спровокували швидкі радіоспалахи, тобто короткочасні імпульси радіовипромінювання, які тривають від кількох мілісекунд до кількох секунд. Це вдалося встановити за допомогою моделювання даних, отриманих із декількох радіотелескопів. Таке зіткнення здатне вивільнити стільки енергії, що її вистачило б для забезпечення енергетичних потреб людства на 100 мільйонів років. Результати дослідження прийняті до публікації в журналі Astrophysical Journal, а попередня версія статті доступна на платформі arXiv.

Художнє зображення швидких радіоспалахів від далеких нейтронних зір, що досягають Землі. M. Kornmesser / ESO

Художнє зображення швидких радіоспалахів від далеких нейтронних зір, що досягають Землі. M. Kornmesser / ESO

Що відомо про швидкі радіоспалахи?

Вперше швидкі радіоспалахи виявили ще у 2007 році, а пізніше підтвердили, що за всього кілька секунд нейтронні зорі здатні вивільнити стільки ж енергії, скільки випромінює Сонце за декілька днів. За час дослідження цих спалахів науковці висували понад 50 гіпотез їх походження, а астрофізики з Університету Торонто розрахували, що зіткнення астероїда чи комети діаметром в один кілометр і нейтронної зорі з магнітним полем у трильйон разів сильнішим за магнітне поле Землі, може вивільняти енергію, яка еквівалентна потужності тисяч водневих бомб і достатня, щоб викликати яскраві імпульси радіовипромінювання.

Хоча зіткнення між нейтронними зорями й астероїдами є рідкісними подіями для однієї галактики, наприклад у Чумацькому Шляху вони можуть траплятися раз на 10 мільйонів років, велика кількість нейтронних зір і галактик у Всесвіті робить ці події досить поширеними. Водночас кількість міжзоряних об’єктів, таких як астероїди та комети, збільшується з часом, а отже, швидкість їх зіткнень із нейтронними зорями теж має зростати, що може пояснити збільшення частоти радіоспалахів у Всесвіті. Крім одноразових спалахів, існують повторювальні, які можуть виникати, коли ці нейтронні зорі перетинаються з поясом астероїдів, схожим на той, що знаходиться в нашій Сонячній системі між Марсом і Юпітером. Отримані результати мають значний вплив на наше розуміння фізики зоряних спалахів та надає нові знання про процеси, що відбуваються у віддалених куточках Всесвіту.

Що відомо про зоряні спалахи

🌞 Після дослідження спалаху радіовипромінювання від найближчої до нашої системи зірки, Проксими Центавра, астрономи виявили його подібність до спалахів на Сонці.

🌟 Ця ж зірка створила найпотужніший із зафіксованих за всю історію спостережень спалах, який раніше не спостерігався серед червоних карликів.

🌎 А от потужний спалах на Сонці у 2023 році спричинив півгодинне вимкнення короткохвильового зв’язку у Західній півкулі нашої планети.