Журнал Nature відкликав статтю про відкриття надпровідності за кімнатної температури і помірного тиску

Через вісім місяців після публікації журнал Nature відкликав статтю, присвячену відкриттю надпровідника, який не втрачає здатність проводити струм без опору за кімнатної температури і помірного тиску. У журналу виникли сумніви щодо методики синтезу матеріалу, яку використали вчені, а також щодо якості обробки даних. Про це Nature повідомив на своєму сайті.

Зразок гідриду лютецію, який синтезували рочестерські фізики. University of Rochester photo / J. Adam Fenster

Зразок гідриду лютецію, який синтезували рочестерські фізики. University of Rochester photo / J. Adam Fenster

Про яке відкриття йдеться?

У березні цього року в Nature пройшла рецензування і була опублікована стаття фізиків з Рочестерського університету, у якій вони повідомили, що легований азотом гідрид лютецію може проводити струм без опору за температури у 21 градус Цельсія і тиску в 10 кілобар. Порівняно з традиційними надпровідниками, що для роботи вимагають екстремально низьких температур чи тиску, відкритий матеріал міг би посприяти ширшому використанню надпровідності, наприклад у медицині чи транспортних технологіях. Утім, майже одразу відкриття наштовхнулося на критику інших науковців, які не змогли відтворити заявлені властивості у матеріалі, та висловили сумніви щодо методів його синтезу та вимірювань, які вказували на надпровідність. Тепер довіру цим сумнівам, виражену у відкликанні статті, висловив і Nature після проведеного внутрішнього розслідування, а також заяв від 8 з 11 авторів статті про необхідність відкликати публікацію.

  • Раніше спільнота вчених спростувала відкриття LK-99 — матеріалу, який за заявами вчених з Південної Кореї проявляв надпровідні властивості за нормального атмосферного тиску і кімнатної температури. Цьому ми присвятили текст «Спробуй повтори».