Спробуй повтори. Що зрозуміли про «кімнатний надпровідник» LK-99?

Нещодавно група фізиків з Південної Кореї заявила, що вони отримали матеріал, який набуває надпровідних властивостей за кімнатної температури і нормального атмосферного тиску — справжня сенсація у світі фізики та технологічний прорив для сфер енергетики, медицини, транспорту та багатьох інших. Майже одразу наукові команди з різних університетів світу спробували відтворити революційний матеріал, і зазнали поразки — заявлених властивостей у речовині не побачили. Розповідаємо, що це за матеріал, які щодо нього сумніви та чому фізики взагалі вважають кімнатну надпровідність своїм святим Ґраалем.

Зразок LK-99, який отримали південнокорейські фізики, левітує над магнітом внаслідок дії ефекту Мейснера. Alex Kaplan / Twitter

Зразок LK-99, який отримали південнокорейські фізики, левітує над магнітом внаслідок дії ефекту Мейснера. Alex Kaplan / Twitter

Чому всі женуться за кімнатною надпровідністю?

Явище надпровідності, коли матеріали здатні проводити струм без опору, відоме вже понад сто років — у 1913 році за його дослідження отримав Нобелівську премію нідерландський фізик Гейке Камерлінг-Оннес. Окрім нульового опору, який дозволяє уникнути енергетичних втрат, надпровідність супроводжується не менш корисним ефектом — здатністю виштовхувати магнітне поле, що дозволяє левітувати над магнітами.

Завдяки таким властивостям, надпровідники могли б прокласти шлях до набагато більш ефективних систем енергопостачання, мікропристроїв, транспорту, що левітує на магнітних подушках та безлічі інших технологій. Утім, поки широкий спектр можливого використання надпровідників упирається у те, що більшість матеріалів, які мають такі властивості, зберігають їх за температур, близьких до абсолютного нуля. Щоб їх підтримувати, вченим потрібні масивні охолоджувальні установки, через що надпровідники наразі використовують у далеких від побутових приладах, як от на Великому адронному колайдері, токамаках чи МРТ.

Надпровідні магніти на Великому адронному колайдері. CERN

Надпровідні магніти на Великому адронному колайдері. CERN

Підвищити критичну температуру надпровідників вдалося у другій половині ХХ століття — у надпровідниках, які називають високотемпературними, властивості зберігаються за температури у близько -196,2 градуса Цельсія, які, втім, так само недосяжні у «кімнатних умовах». Надія на доступну всім надпровідність з'явилася в останні десятиліття, коли фізики відшукали сполуки, здатні втрачати опір за температур навіть вищих за нуль градусів Цельсія. Однак, для цього вони вимагають надзвичайного тиску у мільйони атмосфер.

Поки пошуки «кімнатних надпровідників», яким не потрібні екстремальні умови для роботи, успіхів не мають, а численні заяви про наближення до таких, не отримують підтверджень. Саме тому матеріал, який отримали південнокорейські фізики, отримав стільки розголосу — за заявами вчених, синтезований ними LK-99 демонструє нульовий електроопір за атмосферного тиску і за температури аж до 127 градусів Цельсію.

Чим особливий LK-99 ?

LK-99 являє собою модифікований апатит свинцю — сполуку зі свинцю, кисню, міді і фосфору, який, як описують творці, можна виготовити за 10 годин у герметичній вакуумованій колбі за температури у 925 градусів Цельсія. У дослідах науковців, як і властиво надпровідникам, окрім нульового опору до критичної температури, LK-99 також демонстрував левітацію над магнітом, відео якої розлетілися інтернетом. Майже одразу повідомлення про отриманий матеріал наштовхнулося на скептицизм вчених, у яких не викликали довіри наведені у статті відкривачів (яка не була опублікована у рецензованому виданні — лише на сайті arXiv) графіки й відомості про LK-99. Пізніше почали з'являтися статті наукових груп, які намагалися відтворити успіх південнокорейських колег — і жодна не повторила їхній успіх.

Що показали експерименти?

Наразі близько 11 різних наукових організацій оголосило, що вони спробували синтезувати у своїх лабораторіях LK-99, використовуючи методику, описану південнокорейськими фізиками. Зокрема науковці з індійської Національної фізичної лабораторії у Нью-Делі повідомили, що не побачили ознак надпровідності в отриманому ними зразку LK-99. З таким же висновком вийшов препринт вчених з Університету Бейхан, що у Китаї, які незалежно від індійських колег синтезували LK-99. Також відтворити заявлену надпровідність у LK-99 не змогли дослідники Манчестерського університету та Університету Пекіну. Інший результат отримали вчені Південно-східного Нанкінського університету, які заявили, що хоч синтезований ними LK-99 не проявляє ефекту левітації, але демонструє майже нульовий електроопір за температури у -163 градуси Цельсія — набагато нижчої, ніж заявляли фізики з Південної Кореї.

Отримані індійськими вченими зразки LK-99. Як видно на зображенні, над магнітом вони не левітують, як мали б, якби проявляли надпровідність. Kapil Kumar et al. / arXiv, 2023

Отримані індійськими вченими зразки LK-99. Як видно на зображенні, над магнітом вони не левітують, як мали б, якби проявляли надпровідність. Kapil Kumar et al. / arXiv, 2023

Як зазначають автори цих експериментів, отриманий ними матеріал мав подібну структуру, до тої, яку описали творці LK-99. Однак, як свідчать фахівці, точно визначити, наскільки подібні зразки, отримані у лабораторії південнокорейськими вченими, зі зразками, які синтезують у незалежних експериментах, складно, адже не всі особливості матеріалів можна засвідчити за допомогою рентгенівської дифракції, якою послуговувалися як відкривачі LK-99, так і вчені, які їх наслідували. На думку вчених, найімовірніше, що LK-99 не належить до надпровідників, а потребує більш детального аналізу структури, щоб визначити, які властивості надає матеріалу запропонований південнокорейськими науковцями спосіб синтезу.