Земля потепліла на 1,5 градуса ще десятиліття тому. На це вказали морські губки

Морські губки, які живуть сотні років, вказали, що планета потепліла на 1,5 градуса від доіндустріального рівня ще близько десятиліття тому. Про те, що людство вже перетнуло межу нагрівання, яку домовилося уникнути у Паризькій угоді, засвідчила зміна у скелеті губок, яка є наслідком винятково температурних коливань. Про нове вимірювання повідомляє Nature, стаття науковців опублікована у журналі Nature Climate Change.

Губка Ceratoporella nicholsoni. Kristen Grace / Florida Museum

Губка Ceratoporella nicholsoni. Kristen Grace / Florida Museum

Яким чином вирахували температуру за губками?

Науковці Університету Західної Австралії звернули увагу на морських губок (Porifera), у скелетах яких співвідношення стронцію і кальцію змінюється винятково під впливом температури води. Оскільки ці тварини можуть жити і кілька сотень років, то вчені подумали, що вони можуть допомогти з'ясувати, як змінювалася температура з часів, коли офіційних вимірювань ще не велося (до 1850-1900 років). Тож науковці зібрали для дослідження 300-річні губки Ceratoporella nicholsoni біля берегів Пуерто-Рико з глибини 30-90 метрів — шару океану, де температура води врівноважується з температурою атмосфери.

Так з'ясувалося, що нагрівання почалося з середини 1860-х років, тобто з верхньої межі доіндустріального періоду, температуру якого зараз вважають за точку відліку потепління. До того часу температура коливалася менш ніж на 0,2 градуса Цельсія. Також губки засвідчили, що приблизно у 2010-2012 роках планета стала теплішою вже на 1,5 градуса Цельсія. З такими тенденціями за кілька років вона перетне межу у 2 градуси Цельсія, якої країни ООН зобов'язалися недопустити до 2030 року.

  • Хоч здебільшого увагу звертають на потепління повітря, але з'ясувалося, що ґрунт нагрівається швидше за нього. І це не лише може зашкодити рослинам, а й посприяти ще швидшому потеплінню.