Збільшення тривалості сну зумовило дефіцит калорій у людей із зайвою вагою

Збільшення тривалості сну зумовлює дефіцит калорій та сприяє схудненню в людей із зайвою вагою, показало дослідження американських вчених. Учасники, які спали трохи більш ніж на годину довше протягом двох тижнів, не лише знизили вагу тіла, а й повідомили про покращення самопочуття, зокрема прилив сил та піднесення настрою. Тому дотримання нормальної гігієни сну може стати ефективним способом профілактики ожиріння та лягти в основу розроблення програм схуднення, зазначають автори в статті JAMA Internal Medicine.

GIPHY

GIPHY

Чому це важливо?

Нещодавно створені моделі глобального динамічного прогнозування свідчать, що стійке збільшення споживання людиною енергії, навіть на 100 кілокалорій на день, призводить до збільшення ваги приблизно на 4,5 кілограми за три роки. Одним із чинників ризику збільшення ваги є регулярний сон менш як сім годин на добу. Короткострокові експериментальні лабораторні дослідження показали, що обмеження сну в порівняно здорових людей пов’язане зі збільшенням споживання енергії в середньому на 250–350 кілокалорій на добу з мінімальними змінами витрат енергії. Іншими словами, у людей, які недосипали, вчені фіксували профіцит кілокалорій (додатний енергетичний баланс), що супроводжувалося збільшенням маси тіла. Так, епідемія ожиріння, схоже, збігається з закономірністю зменшення тривалості сну, що спостерігається в суспільстві протягом останніх десятиліть. Однак досі залишалося невідомим, чи може подовження тривалості сну бути ефективною стратегією для запобігання або усунення ожиріння. Вивчити це питання вирішили вчені з Чиказького університету та Університету Вісконсину в Медісоні.

Як досліджували вплив тривалості сну на енергетичний баланс людей?

Для визначення впливу подовження тривалості сну на енергетичний баланс та масу тіла в умовах реального життя було проведено рандомізоване клінічне дослідження. Учасниками стали 80 дорослих чоловіків та жінок (від 21 до 40 років) з індексом маси тіла 25,0–29,9 (передожиріння, або гладкість) та типовою тривалістю сну менш як 6,5 годин на добу. Після двотижневого звичного режиму сну на початковому етапі дослідження їх випадковим чином розділили на дві групи. У першій учасники мали подовжений до 8,5 годин на добу сон, а в другій, контрольній — спали, як і раніше. Обидві групи було проінструктовано щодо дотримання їхньої щоденної рутинної діяльності вдома без будь-якого втручання в дієту або збільшення фізичної активності протягом наступних двох тижнів.

У ході дослідження вчені вивчали зміну співвідношення показників споживання та витрат енергії організмом людини в порівнянні з вихідним рівнем, що її оцінювали за морфометричними показниками та швидкістю метаболізму. Проміжні результати дослідження учасникам не повідомлялися задля мінімізації потенційного впливу на психоемоційний стан останніх.

Які результати дослідження?

Дослідження показало, що ті, хто були виокремлені в групу з подовженою тривалістю сну, у середньому спали на 1,2 години на добу довше. Це супроводжувалося зменшенням добового споживання енергії приблизно на 270 кілокалорій, порівнюючи з контрольною групою. Водночас загальні витрати енергії істотно не відрізнялися серед учасників обох груп. Таким чином, зміна тривалості сну обернено корелювала зі зміною споживання енергії, що призвело до виникнення від’ємного енергетичного балансу, а отже дефіциту калорій, в учасників із подовженою тривалістю сну. Завдяки цьому за двотижневий період їм вдалося схуднути у середньому на 500 грамів, тоді як маса тіла учасників контрольної групи зросла на майже 400 грамів. Крім того, учасники групи з подовженою тривалістю сну за суб’єктивними оцінками загалом почувалися більш ніж на 16 відсотків щасливіше.

Відповідно до моделі динамічного прогнозування Холла, зниження споживання енергії приблизно на 270 кілокалорій на добу, що було зафіксоване після незначного подовження сну, передбачало б втрату приблизно 12 кілограмів ваги за три роки. Однак, щоби з’ясувати, чи може подовження тривалості сну бути ефективною стратегією для усунення ожиріння на рівні популяції, необхідно проводити подібні дослідження протягом тривалішого часу. Автори також зазначають, що водночас зі здоровим харчуванням і регулярною фізичною активністю, здорові звички сну мають пропагуватися в публічних повідомленнях задля зменшення виникнення ризиків ожиріння та супутніх захворювань.

Зміни в споживанні енергії та тривалості сну учасників контрольної групи (жовтий) та групи подовженого сну (чорний). Esra Tasali et al. / JAMA Internal Medicine, 2022

Зміни в споживанні енергії та тривалості сну учасників контрольної групи (жовтий) та групи подовженого сну (чорний). Esra Tasali et al. / JAMA Internal Medicine, 2022

Короткий сон пов’язаний не лише із зайвою вагою, а й іншими серйозними патологіями. Раніше ми писали, що в людей, які в середньому віці спали менше ніж сім годин на добу, помітили вищий ризик розвитку деменції в старості.