Застосунок для смартфона допоміг курцям кинути палити

Експериментальний застосунок для смартфона з психологічною підтримкою допоміг курцям позбутися шкідливої звички. Він виявився майже втричі ефективнішим за стандартні друковані матеріали, які покликані допомогти кинути палити. Це відкриття може змінити підхід програм скринінгу на рак легень до заохочення пацієнтів відмовитися від шкідливої звички та вести здоровий спосіб життя. Дослідження опубліковане у журналі The Lancet Regional Health Europe.

Possessed Photography / Unsplash

Possessed Photography / Unsplash

Яким чином допоміг застосунок?

Експериментальний застосунок використовує метод когнітивно-поведінкової терапії, який оснований на збільшенні усвідомленості пацієнта щодо його шкідливої звички, що дозволяє йому зосередитися на її подоланні зміною поведінки. Зокрема, у ньому користувач може проходити тижневі опитування щодо самопочуття, вправи майндфулнес та віртуальну підтримку.

Застосунок випробували в рамках програми скринінгу раку легень на 201 пацієнту в Фінляндії, які курили понад 15 цигарок на день протягом 25 років або 10 цигарок на день протягом 30 років. При цьому половина з них використовувала для відмови куріння застосунок для смартфона, тоді як інша — отримала лише допоміжні друковані матеріали. Через три місяці 19,8 відсотка учасників групи із застосунком припинили курити, порівняно з 7,1 відсотка у групі з друкованими матеріалами. Через шість місяців результати залишилися подібними: 18,8 відсотка проти 7,1 відсотка.

Тож вчені вважають, що застосунки можуть стати важливим інструментом у програмах скринінгу на рак легень, допомагаючи не лише виявляти хворобу на ранніх стадіях, але й сприяти відмові від куріння серед пацієнтів. Але ідею планують додатково протестувати у наступних дослідженнях.

  • Раніше дослідники встановили найкращий вік для того, щоб кинути курити із найбільшою вигодою для здоров'я — вік до 45 років. Якщо встигнути кинути звичку до цього часу, то надмірний ризик смерті через шкідливу звичку зменшується на 90 відсотків.