Засохлі дерева замінили морським тваринам коралові рифи

Піраміди із засохлих грушевих дерев замінили у Ватовому морі коралові рифи для морських мешканців. За пів року на спорудах з дерев оселилися поліпи, морські зірки, ракоподібні, а також шість видів риб. За підрахунками морських біологів, у місцях, де розмістили дерев'яні рифи, біорізномаїття було багатшим, ніж на контрольних ділянках, тому науковці сподіваються, що їхній досвід допоможе у відновленні екосистем і в інших морях. Про дослідження розповіло видання New Atlas з посиланням на статтю вчених, опубліковану у Frontiers in Marine Science.

Біологи підіймають дерев'яний риф, щоб підрахувати тварин, які на ньому оселилися. Jon Dickson

Біологи підіймають дерев'яний риф, щоб підрахувати тварин, які на ньому оселилися. Jon Dickson

Як дерева замінили рифи?

Рибальство, видобуток корисних копалин з морського дна, а також зміни клімату призвели до значного скорочення рифів у морях і океанах по всьому світу, тоді як вони є важливими осередками морського біорізномаїття і слугують для тварин прихистком та джерелом їжі. Формування нових рифів вимагає багато часу та недоторканості морського дна, але біологи помітили, що тварини охоче оселяються і біля затонулої деревини, що потрапляє на дно морів, наприклад, з річок. Тож біологи з Королівського інституту морських досліджень Нідерландів вирішили перевірити, наскільки ефективними можуть бути дерева у ролі рифів, провівши досліди у Ватовому морі.

Вчені побудували 32 піраміди зі 192 зрубаних грушевих дерев, які опустили на глибину 3-4 метрів у чотирьох місцях у морі на бетонних опорах. Через шість місяців науковці поставили біля них пастки для риб, а потім підняли їх разом з пірамідами, щоб оцінити, чи вподобали місцеві тварини дерев'яні рифи. З'ясувалося, що на стінках конструкції оселилося 15 видів організмів, зокрема морські зірки, поліпи, а також різні водорості. У пастки попалися шість видів риб та чотири види ракоподібних, які навідувалися до штучних рифів — їх разом з дерев'яними пірамідами науковці повернули у море. Порівнюючи біорізномаїття біля рифів з контрольними ділянками на морському дні, вчені виявили, що рифи привабили у 2,3 раза більше тварин. Дослідники продовжать спостереження за своїми рифами, щоб побачити, як вони можуть вплинути на екосистему морів.

Як ще можна врятувати рифи?

🦀З'ясувалося, що карибські коралові рифи можуть відновлювати краби, які очищують їх від водоростей

🐚Термостійкі симбіонти допомогли коралам повернути колір після відбілювання внаслідок спеки

🦦А калани виявилися ключовими хижаками для збереження рифів Алеутських островів, оскільки вони борються із морськими їжаками