Втрата мотивації в пацієнтів з раком виявилася пов'язаною з запаленням у мозку

Нейробіологи з’ясували, що втрата мотивації в пацієнтів з раком пов’язана не просто з фізичним виснаженням, а з впливом запалення на відповідальні за мотивацію ділянки мозку. У мишей з раком збільшення запалення призводило до зменшення вироблення дофаміну, який є головною сигнальною сполукою системи винагород у мозку, а блокування запалення відновлювало мотивацію. Тому науковці вважають, що боротьба з запаленням у пацієнтів з раком може покращити їхній психологічний стан і збільшити ефективність лікування. Дослідження опублікували в журналі Science.

Втрата мотивації в пацієнтів з раком виявилася пов'язаною з запаленням у мозку. GIPHY

Втрата мотивації в пацієнтів з раком виявилася пов'язаною з запаленням у мозку. GIPHY

Звідки запалення в пацієнтів з раком?

Науковці досліджували стан фізичного та психічного виснаження, званий кахексією, який трапляється у пацієнтів з раком, особливо на пізніх стадіях хвороби. Він пов’язаний з виділенням самою пухлиною сполук, що збільшують запалення, — прозапальних цитокінів. Дослідження проводили на мишах із раком кишківника, в яких за кілька тижнів хвороби розвинулася кахексія: втрата ваги, зменшення м’язів, зниження апетиту та зникнення мотивації.

Аналіз крові цих мишей показав, що збільшення рівня прозапального цитокіну інтерлейкіну-6 було причиною цих симптомів. Він активував центр блювоти у стовбурі головного мозку, який залучений у виявленні сполук у крові та сповіщенні про це решти ділянок мозку. Як виявилося, активація цього центру інтерлейкіном-6 призводила до передавання пригнічувального сигналу до нейронів прилеглого ядра, що виробляють дофамін, через що миші і втрачали мотивацію.

Науковці вважають, що в процесі еволюції цей механізм виробився для того, щоб під час хвороб люди менше рухалися та швидше одужували. Однак у випадку раку чи хронічних захворювань цей механізм може значно погіршувати стан людини. Тому дослідники запропонували для боротьби з кахексією використовувати блокатори інтерлейкіну-6 чи активатори синтезу дофаміну. Обидва ці підходи виявилися ефективними на мишах з викликаною раком кахексією, а в майбутньому їх мають перевірити на людях.

  • Зменшити рівень запалення в організмі без будь-яких ліків змогло перебування в «будинку з привидами». У данців із хронічним запаленням, що його відвідували, знизився рівень як клітинних, так і молекулярних показників запалення.