Заліснення Африки позбавить їжі зебр

Програми із заліснення Африки виявилися загрозою для раціону зебр, носорогів, газелей, антилоп та інших тварин, які мешкають у зоні савани. Як оцінили науковці, вже зараз понад половина цих програм висаджує дерева у зоні савани — там вони призведуть до скорочення дрібних рослин, якими харчуються місцеві тварини, повідомляє New Scientist. Стаття про це опублікована у Science.

Зебри у Національному парку Серенгеті, який також визначений як екосистема савани. Jason Donaldson

Зебри у Національному парку Серенгеті, який також визначений як екосистема савани. Jason Donaldson


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як дерева знищать траву?

Сьогодні в Африці реалізується низка програм із заліснення континенту, зокрема й AFR100, що має відновити ліси на 133 мільйонах гектарах землі. Але вивчаючи території, які обрали для висадки дерев, науковці Ліверпульського університету виявили, що принаймні 70,1 мільйона гектарів припадають на місця, де лісів взагалі не має бути. Для порівняння, така площа — це немов засадити лісом всю Україну. Така кількість дерев унеможливить зростання дрібних рослин у савані, бо їм не вистачатиме сонячного світла.

Звісно, не всі ці мільйони гектарів Африки вже заліснили, але вчені виявили, що 52 відсотки програм, які реалізуються, вже висаджують дерева на пасовиськах місцевих тварин. Крім того, науковці підкреслюють, що їхній аналіз, хоч і розглядав лише Африку, вказує, що схожа проблема може відбутися й в Індії й Бразилії, де також діють подібні програми. Вчені закликають окремо враховувати вплив заліснення для кожної окремої місцевості й переглянути підхід до масового відновлення екосистем.

  • Ліси є важливою частиною клімату Землі. І, наприклад, тропічні ліси Амазонії, виявилося, більше не можуть ефективно поглинати вуглекислий газ і тепер ще більше сприяють глобальному потеплінню.