Закрита кришка виявилася неефективною у тому, щоб зупинити поширення вірусів після змивання води в унітазі. Як підрахували науковці, дрібні краплі води, розбризкані при змиванні, все одно доставляють патогени на сидіння, стіни й підлогу. Утім, захистити від вірусів може очищення унітаза дезінфекційним засобом, підсумували вчені у статті, опублікованій у журналі American Journal of Infection Control.
Ілюстрація того, як патогени можуть поширюватися із туалетними бризками. Madison P. Goforth et al. / American Journal of Infection Control, 2024
Скільки вірусів тікає з-під кришки?
Щоб дослідити, як далеко можуть розлетітися патогени із аерозолями води з унітаза, науковці Аризонського університету забруднили хатні й громадські вбиральні. Вони додали безпечний для людини вірус MS2, який уражає лише бактерії, і потім змили воду в унітазі із закритою й відкритою кришкою, збираючи зразки із сидіння, стін, підлоги й килимків. Виявилося, незалежно від того, чи закривали кришку, у середньому 10 мільйонів вірусних частинок, здатних спричинити інфекцію, лишалися на кожних 100 квадратних сантиметрів нижньої поверхні сидіння унітаза. Крім того, забруднювалися підлога й стіни. А от після прибирання унітаза соляною кислотою, що є дезінфекційним засобом, вода в унітазі очистилася майже на 100 відсотків. Тому вчені застерігають, що вбиральні слід ретельно очищати й звичайне опускання кришки не допоможе від поширення жодних вірусів.
- Допомогти боротися із забрудненнями вбиралень допоможуть суперслизькі унітази, що їх розробили у Китаї.
- Також краще зрозуміти потоки частинок при змиванні унітаза допомогло лазерне дослідження бризок