Суперслизький надрукований унітаз знизить витрати води на змив

Суперслизька поверхня унітаза допоможе зекономити воду на змив та чищення вбиральні, не даючи бруду закріпитися на поверхні. Створили таку поверхню китайські науковці за допомогою 3D-принтера, а зіпсувати її не вдалося навіть тертям наждачним папером. Про розробку розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю вчених, опубліковану у Advanced Engineering Materials.

Скочування бруду поверхнею прототипу суперслизького унітазу. Yike Li et al. / Advanced Engineering Materials, 2023

Скочування бруду поверхнею прототипу суперслизького унітазу. Yike Li et al. / Advanced Engineering Materials, 2023

Як вчені створили слизький унітаз?

За оцінками, у всьому світі лише на змив води у вбиральні витрачається понад 141 мільярд літрів води на день, тому, вважають дослідники Хуачжунського університету науки і технології, потрібно створювати не лише більш ощадливі системи змивання, а і покращувати покриття унітазів. Сучасні матеріали, наприклад, з тефлону, які мають низький коефіцієнт тертя, не дають бруду прилипати до поверхні, однак доволі швидко зношуються та вимагають оновлення.

Аби подовжити строк служби поверхні, науковці звернулися до селективного лазерного спікання — технології 3D-друку, яка дозволила пошарово надрукувати форму унітаза із суміші поліпропілену з гідрофобними частинками, шари якої просочили зовні і зсередини силіконовою олією. Для випробувань дослідники надрукували прототип розміром у 12 сантиметрів в довжину.

Прототип суперслизького унітаза. Yike Li et al. / Advanced Engineering Materials, 2023

Прототип суперслизького унітаза. Yike Li et al. / Advanced Engineering Materials, 2023

У спробі забруднити унітаз брудною водою, медом, молоком, йогуртом та крохмальною сумішшю, вчені побачили, що всі речовини легко зісковзують зі стінок, а властивості матеріалу збереглися і після того, як поверхню унітаза понад тисячу разів стирали наждачним папером. Крім того, як пишуть науковці, відновити властивості поверхні можна повторним просоченням олією.

  • Раніше ми розповідали, як китайським археологам вдалося знайти один з найстаріших туалетів зі змивом, вік якого оцінили у 2 200 років.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!