Суперслизька поверхня унітаза допоможе зекономити воду на змив та чищення вбиральні, не даючи бруду закріпитися на поверхні. Створили таку поверхню китайські науковці за допомогою 3D-принтера, а зіпсувати її не вдалося навіть тертям наждачним папером. Про розробку розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю вчених, опубліковану у Advanced Engineering Materials.
Скочування бруду поверхнею прототипу суперслизького унітазу. Yike Li et al. / Advanced Engineering Materials, 2023
Як вчені створили слизький унітаз?
За оцінками, у всьому світі лише на змив води у вбиральні витрачається понад 141 мільярд літрів води на день, тому, вважають дослідники Хуачжунського університету науки і технології, потрібно створювати не лише більш ощадливі системи змивання, а і покращувати покриття унітазів. Сучасні матеріали, наприклад, з тефлону, які мають низький коефіцієнт тертя, не дають бруду прилипати до поверхні, однак доволі швидко зношуються та вимагають оновлення.
Аби подовжити строк служби поверхні, науковці звернулися до селективного лазерного спікання — технології 3D-друку, яка дозволила пошарово надрукувати форму унітаза із суміші поліпропілену з гідрофобними частинками, шари якої просочили зовні і зсередини силіконовою олією. Для випробувань дослідники надрукували прототип розміром у 12 сантиметрів в довжину.
У спробі забруднити унітаз брудною водою, медом, молоком, йогуртом та крохмальною сумішшю, вчені побачили, що всі речовини легко зісковзують зі стінок, а властивості матеріалу збереглися і після того, як поверхню унітаза понад тисячу разів стирали наждачним папером. Крім того, як пишуть науковці, відновити властивості поверхні можна повторним просоченням олією.
- Раніше ми розповідали, як китайським археологам вдалося знайти один з найстаріших туалетів зі змивом, вік якого оцінили у 2 200 років.
👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!