Забруднення прісної води антибіотиками погіршило пам’ять равликів

Антибіотики, які потрапляють у прісні водойми зі стічними водами, нашкодили здатності ставкових равликів формувати нові спогади. Вчені пов’язують такі результати зі згубним впливом антибіотиків на кишкову мікробіоту, яка є важливою для роботи нервової системи, зокрема підтримання когнітивних функцій. Автори сподіваються, що це дослідження приверне увагу до проблеми забруднення прісної води антибіотиками внаслідок людської діяльності. Статтю опублікували в ISME Journal.

Pexels

Pexels

Що дізнались вчені про ефект антибіотиків на пам’ять равликів?

Британські науковці перевіряли здатність ставкових равликів (Lymnaea stagnalis) формувати нові спогади після впливу різних концентрацій антибіотиків, які зазвичай зустрічаються у водоймах Великобританії. Відтак дослідники давали равликам улюблену їжу — морквяний сік, але додавали до нього калій хлорид, що діяв як подразник. Так піддослідні мали сформувати асоціаціативну пам’ять про сік як про небезпеку та почати уникати його.

Равлики з контрольної групи, що жили в чистій воді, впоралися добре: вони почали уникати харчування морквяним соком. А от равлики, що зазнали впливу антибіотиків, не змогли сформувати асоціацію, тому продовжували споживати сік, при тому їхня пам’ять погіршувалася відповідно до збільшення концентрації антибіотиків. Дослідники дійшли висновку, що причиною є шкідливий вплив антибіотиків на кишкову мікробіоту, чиї метаболіти потрібні для формування здорової пам’яті у тварин.

Ця знахідка турбує вчених, адже асоціативна пам’ять грає важливу роль для виживання тварин, допомагає їм адаптуватися, змінювати свою поведінку та уникати небезпек.

  • Равлики також відіграють важливу роль в екосистемі, наприклад, сприяють розселенню тихоходів. Дослідження показало, що равлики можуть випадково підбирати тихоходів і переміщувати їх на відстані, зазвичай недоступні таким крихітним тваринам.