Антибіотики, які потрапляють у прісні водойми зі стічними водами, нашкодили здатності ставкових равликів формувати нові спогади. Вчені пов’язують такі результати зі згубним впливом антибіотиків на кишкову мікробіоту, яка є важливою для роботи нервової системи, зокрема підтримання когнітивних функцій. Автори сподіваються, що це дослідження приверне увагу до проблеми забруднення прісної води антибіотиками внаслідок людської діяльності. Статтю опублікували в ISME Journal.
Що дізнались вчені про ефект антибіотиків на пам’ять равликів?
Британські науковці перевіряли здатність ставкових равликів (Lymnaea stagnalis) формувати нові спогади після впливу різних концентрацій антибіотиків, які зазвичай зустрічаються у водоймах Великобританії. Відтак дослідники давали равликам улюблену їжу — морквяний сік, але додавали до нього калій хлорид, що діяв як подразник. Так піддослідні мали сформувати асоціаціативну пам’ять про сік як про небезпеку та почати уникати його.
Равлики з контрольної групи, що жили в чистій воді, впоралися добре: вони почали уникати харчування морквяним соком. А от равлики, що зазнали впливу антибіотиків, не змогли сформувати асоціацію, тому продовжували споживати сік, при тому їхня пам’ять погіршувалася відповідно до збільшення концентрації антибіотиків. Дослідники дійшли висновку, що причиною є шкідливий вплив антибіотиків на кишкову мікробіоту, чиї метаболіти потрібні для формування здорової пам’яті у тварин.
Ця знахідка турбує вчених, адже асоціативна пам’ять грає важливу роль для виживання тварин, допомагає їм адаптуватися, змінювати свою поведінку та уникати небезпек.
- Равлики також відіграють важливу роль в екосистемі, наприклад, сприяють розселенню тихоходів. Дослідження показало, що равлики можуть випадково підбирати тихоходів і переміщувати їх на відстані, зазвичай недоступні таким крихітним тваринам.