За чхання і кашель виявилися відповідальними різні групи нервових клітин, хоча раніше вважали, що ці дві реакції мають спільне походження. Такий висновок зробили із дослідження на мишах. У них одна група нейронів реагувала на подразнення у носі та викликала чхання, а інша — на подразнення в гортані, трахеї та бронхах, викликаючи кашель. Це відкриття показує, що чхання і кашель виникають по-різному, а отже, їх можна лікувати окремими препаратами, спрямованими на протидію одному із симптомів. Такі результати опублікували в журналі Cell.
Яким виявився зв’язок між нейронами та кашлем і чханням?
Науковці провели експерименти на мишах, у яких активували або пригнічували різні типи нейронів, які трапляються у дихальних шляхах. Як виявилося, блокування генів чутливих нейронів у носовій порожнині на 80-90 відсотків усувало викликане алергією чхання, а медикаментозне пригнічення тих самих нейронів на 70 відсотків зменшувало пов’язане з грипом чхання. Що цікаво, ці ж нейрони зустрічалися і в трахеї, але не викликали кашель.
Натомість інший тип чутливих нейронів з трахеї виявився ключовим для рефлекторного кашлю, а його активація збільшила кашель у мишей у три-чотири рази, порівняно з контрольними мишами. Як виявилося, чхання і кашель виникають в одній ділянці мозку, ядрі одинокого шляху, але у відповідь на різні сигнальні сполуки. Це може допомогти у лікуванні алергій та респіраторних захворювань, які супроводжуються одним з цих симптомів або одразу обома.
Кому не завадили б ліки від кашлю та чхання
🫢 Тривалий кашель виявився симптомом пошкодження стінки грудної порожнини у 73-річної американки. Через це пошкодження її силіконовий імплант просто «загубився» у грудній порожнині.
🤧 Через чхання у 63-річного американця кишківник буквально вивернувся назовні крізь незагоєну рану у животі, яка залишилася після операції на сечовому міхурі.
🤮 У хлопця зі Швейцарії діагностували незвичний стан, який може виникати внаслідок сильного кашлю чи блювоти та супроводжується пошкодженням тканин легень. Але його причиною став не кашель, а мастурбація.