Кількість людей із цукровим діабетом у світі збільшилась з 198 мільйонів у 1990 році до 828 мільйонів у 2022 році. При цьому більше половини хворих навіть не знають про свою хворобу і не отримують лікування. Такі результати масштабного дослідження, опублікованого в журналі The Lancet, в якому науковці проаналізували дані 141 мільйона людей із 1108 досліджень у 200 країнах світу.
Де ситуація найгірша і чому цукровий діабет поширюється?
Дослідження охопило 175 країн, де проживає дев'яносто вісім відсотків населення світу. Найбільше хворих на цукровий діабет у країнах Полінезії та Мікронезії, де захворювання мають більше ніж двадцять п'ять відсотків населення. Також критична ситуація в окремих країнах Карибського басейну (Тринідад і Тобаго, Ямайка), на Близькому Сході та в Північній Африці (зокрема в Єгипті), а також у Пакистані та Малайзії.
Натомість найнижчі показники зафіксовані у Західній Європі та Східній Африці — там хворіє лише від двох до чотирьох відсотків населення. Наприклад, у Франції, Данії, Іспанії, Швейцарії та Швеції діабет мають від двох до чотирьох відсотків жінок.
З 828 мільйонів хворих на цукровий діабет 445 мільйонів, тобто п'ятдесят дев'ять відсотків, не отримують жодного лікування. При цьому від вісімдесяти чотирьох до дев'яноста семи відсотків тих, хто не лікується, навіть не знають про свою хворобу — їм просто ніколи не ставили діагноз.
Особливо критична ситуація в країнах Африки на південь від Сахари та в Південній Азії, де не діагностовано понад дев'яносто чотири відсотки випадків. У деяких африканських країнах лікування отримують менше ніж десять відсотків хворих.
Найкраща ситуація з лікуванням у розвинених країнах — там отримують терапію понад п'ятдесят п'ять відсотків хворих. Найвищий показник у Бельгії — там лікуються вісімдесят шість відсотків жінок та сімдесят сім відсотків чоловіків з діабетом.
Головною причиною зростання захворюваності на цукровий діабет 2 типу (який становить від вісімдесяти п'яти до дев'яноста п'яти відсотків усіх випадків у дорослих) науковці називають ожиріння, рівень якого суттєво зріс за останні десятиліття, особливо в країнах з низьким та середнім рівнем доходу. Також на ризик захворювання впливає якість харчування: споживання рафінованих вуглеводів підвищує ризик діабету, тоді як вживання йогурту, цільнозернових продуктів та зелених листових овочів його знижує.