Юпітеру й Сатурну напророкували існування і після смерті Сонця

Юпітер і Сатурн зможуть вижити після того, як Сонце загине й перетвориться на білого карлика — холодне ядро, яке залишається після того, як зорі вичерпують все своє термоядерне паливо. Принаймні такий прогноз мають астрономи, які відкрили пару планет-гігантів, що обертаються навколо білих карликів. Імовірно, вони пережили вибух своїх батьківських зір, коли ті ще були схожі на Сонце, і тепер продовжують обертатися біля решток світил. Про відкриття розповіло видання Science, стаття астрономів доступна на arXiv.

Художнє зображення планети біля білого карлика. Mark Garlick

Художнє зображення планети біля білого карлика. Mark Garlick


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що пережили відкриті планети?

Дотепер астрономи відкрили біля білих карликів всього кілька схожих на планети об'єктів. Цього недостатньо, щоб уточнити долю планет у нашій системі, коли через п'ять мільярдів років Сонце розшириться, зруйнує Меркурій, Венеру і Землю, а потім перетвориться на білого карлика. Тепер список «планет, які вижили» поповнили відкриті «Джеймсом Веббом» планети біля карликів WD 1202−232 і WD 2105−82 на відстані 32-52 світлових років від нас. Вони мають масу відповідно в 1,3 і 2,5 раза більшу за масу Юпітера, а також займають орбіти, подібні Юпітеру і Сатурну.

Наразі відкриття ще потребує підтвердження, але астрономи відзначають, що планети лишилися недоторканими під час фази червоного гіганта їхньої зорі. Їхнє відкриття, що поповнило список відомих планет-гігантів біля білих карликів, свідчить, що принаймні 25 відсотків схожих планет біля цих зір можуть вижити й зберегти собі орбіти. Імовірно, у їхньому числі можуть бути і Юпітер з Сатурном.

  • Пережити Землі спалення Сонцем допоможе вторгнення міжгалактичної зорі. Щоправда, імовірність цього один шанс із 350.