Вторгнення міжгалактичної зорі дозволить Землі пережити спалення Сонцем

Вторгнення міжгалактичної зорі — світила, що не пов'язане із жодним скупченням чи галактикою, — може врятувати Землю від загибелі через збільшення яскравості Сонця у ході його еволюції. Згідно з моделюванням астрономів, проліт такої зорі може змістити орбіти планет у Сонячній системі так, що Земля віддалиться від Сонця, завдяки чому переживе збільшення його яскравості. Утім, імовірність цього складає всього 0,28 відсотка, розповідає Universe Today. Підрахунки астрономів опубліковані на arXiv.

Зоря Каппа Кассіопеї на знімку телескопа  «Спітцер». Ця зоря вважається однією з тих, що втекла зі своєї галактики. NASA / JPL-Caltech

Зоря Каппа Кассіопеї на знімку телескопа «Спітцер». Ця зоря вважається однією з тих, що втекла зі своєї галактики. NASA / JPL-Caltech

Яка зоря може вдертися у нашу систему?

Сонячна система не закрита, тому у неї можуть потрапити не лише далекі міжзоряні комети чи астероїди, а і міжгалактичні зорі — зорі, що рухаються міжгалактичним простором, бо гравітаційно не пов'язані із жодною галактикою. Їх могло викинути з батьківських галактик, наприклад, внаслідок активності чорної діри чи галактичних злиттів.

До Сонця ці зорі зазвичай не наближаються, але підрахунки астрономів свідчать, що раз на мільярд років існує одновідсоткова імовірність, що таке світило пройде на відстані всього у сто астрономічних одиниць. Це у сто разів більше, ніж відстань від Землі до Сонця, але достатньо, щоб збурити орбіти планет у нашій системі. Як таке світило може вплинути на долю Землі, вирішили за допомогою моделювання з'ясувати астрономи Університету Бордо.

Що показало моделювання?

Теорії зоряної еволюції свідчать, що через мільярд років Сонце почне нарощувати свою яскравість, перш ніж перетвориться на червоного гіганта, збільшившись у мільйони разів. У першу чергу це загрожує Землі й життю на нашій планеті, адже на нашій орбіті підвищення яскравості Сонця може призвести до випаровування води з поверхні. Утім, як показала одна з 12 тисяч симуляцій астрономів, існує один шанс з 350, що близький проліт міжгалактичної зорі змінить орбіту нашої планети. Земля опиниться на орбіті, яка буде на 10 відсотків «холоднішою», ніж сучасна, що дасть можливість пережити посилення активності Сонця.

Ілюстрація одного з результатів моделювання вчених, де після впливу на планети-гіганти Меркурій падає на Сонце, а Марс і Венера — стикаються. Planetplanet

Ілюстрація одного з результатів моделювання вчених, де після впливу на планети-гіганти Меркурій падає на Сонце, а Марс і Венера — стикаються. Planetplanet

Серед інших прогнозів астрономів, є також імовірність у 0,5 відсотка, що Земля зіткнеться з Венерою, і шанс у 0,24 відсотка, що наша планета впаде на Сонце. Загалом моделювання свідчить, що з імовірністю у 92 відсотки всі вісім планет навколо Сонця можуть зберегти свої орбіти. Але якщо міжгалактичній зорі вдасться вплинути, наприклад, на планети-гіганти, то через зміни їхніх орбіт найвразливішим до руйнування є Меркурій — з імовірністю у 2,5 відсотка планета впаде на Сонце.

  • Раніше астрономи скасували вторгнення у Сонячну систему білого карлика. Очікувалося, що він міг загрожувати Землі посиленням потоку комет, але виявилося, що швидкість зорі переоцінили й у нашу систему вона не дістанеться.