«Юнона» знайшла на Ганімеді сіль та органіку

Поверхня супутника Юпітера Ганімеда виявилася вкритою різноманітними солями, а також органікою. Їх виявила на кризі супутника космічна станція «Юнона». На думку астрономів, ці речовини потрапили на поверхню Ганімеда з його океану, пише NASA. Стаття астрономів опублікована у Nature Astronomy.

Світлина Ганімеда в інфрачервоному світлі, яку отримала станція «Юнона» за допомогою інструмента JIRAM під час наближення до супутника у липні 2021. NASA

Світлина Ганімеда в інфрачервоному світлі, яку отримала станція «Юнона» за допомогою інструмента JIRAM під час наближення до супутника у липні 2021. NASA

Які сполуки побачили на супутнику?

Астрономам відомо, що кора Ганімеда вкрита не лише водяною кригою, а і деякими мінералами, про що свідчили раніші спостереження. Але точний їхній склад отримали лише тепер, коли станція «Юнона» змогла підійти на відстань тисячі кілометрів до супутника. Спектрометр JIRAM на борту станції виявив ознаки хлориду натрію, хлориду амонію, бікарбонату натрію та аліфатичних альдегідів — органічні сполуки, що часто зустрічаються на Землі та складають основу багатьох біологічних молекул. Астрономи вважають, що ці сполуки утворилися в результаті взаємодії кори Ганімеда з океаном під нею. Тому відкриття «Юнони» допоможе оцінити хімічний склад не лише поверхні супутника, а і океана під нею.

  • Окрім «Юнони» Ганімед досліджуватиме космічна станція JUICE, яка нещодавно рушила до Юпітера шукати океани на його супутниках.