Єдина доза кетаміну за день полегшила ПТСР і депресію

Огляд наявних клінічних випробувань кетаміну проти посттравматичного стресового розладу показав, що єдина доза препарату може за добу полегшити прояви цього ментального розладу, а також депресії. Водночас тривалість ефекту ще потребує вивчення, пишуть американські науковці у журналі Annals of Pharmacotherapy.

GIPHY

GIPHY

Що це за препарат?

Кетамін традиційно використовують для анестезії у медицині та ветеринарії, проте останніми роками розглядають і як засіб для лікування психічних розладів. Зокрема, одне з нещодавніх досліджень показало, що кетамін допомагає усунути суїцидальні думки. Високий ризик самогубств мають і люди з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Тому, щоб подивитися на повну картину того, як впливає кетамін на цих пацієнтів, а також людей із депресивними розладами, науковці Університету Коннектикуту провели аналіз наявних клінічних досліджень. До списку увійшло шість випробувань із загалом 259 учасниками з помірним чи важким ПТСР. Половині з пацієнтів вводили ін'єкції кетаміну, тоді як іншим — фізрозчин або анестетик іншої групи.

Як зреагували учасники?

Суттєве покращення стану відмітили вже на другий день після ін'єкції: у пацієнтів знизилися показники важкості ПТСР на 25 відсотків. Приблизно такий же ефект спостерігали через тиждень після терапії. Також з дещо меншим ефектом кетамін призводив до зменшення важкості депресії.

У більшості робіт учасники отримували одну ін'єкцію, і лише в двох кетамін їм вводили шість чи більше разів протягом місяця. Тож вчені не змогли оцінити ефективність наступних доз для зменшення проявів недуги, що потрібно буде дослідити у наступних випробуваннях. Водночас автори відмічають, що зважаючи на подібність ефективності кетаміну до ефективності наявних препаратів проти ПТСР для тривалого застосування, він не витіснить традиційні засоби. Однак він може стати корисним для швидкого полегшення стану пацієнта на початку психотерапії, яка починає діяти лише через кілька тижнів.

  • Кетаміном іноді зловживають, використовуючи його як психотропний засіб, тоді як при передозуванні ним лікарі мають обмежену можливість допомогти пацієнту. Щоб допомогти у таких випадках, вчені створили універсальний антидот, здатний зв'язуватися як з опіоїдними наркотиками у крові, так і з неопіоїдними.