Японських павуків Йоро назвали найсором'язливішими з відомих

Американські екологи виявили, що типові для Японії та частини інших східноазійських країн павуки Йоро залишаються безпрецедентно довгий час, понад годину, нерухомими після того, як їх потривожили. За таку поведінку науковці називають їх у статті журналу Arthropoda найбільш сором'язливими павуками з вивчених.

 Christina Butler / Wikimedia Commons

Christina Butler / Wikimedia Commons

Навіщо чіпати павуків?

Павуки Йоро (Trichonephila clavata) природно населяють Східну Азію, зокрема Японію, звідки походить їхня назва за міфічною істотою з фольклору. Але останніми роками стали активно поширюватися й у містах Північної Америки. Намагаючись зрозуміти, які ознаки дають чужоземному павуку ширитися на новій території, вчені Університету Джорджії вирішили поспостерігати за поведінкою тварини. Вони зібрали 16 павуків Йоро поблизу університету, а також 15 північноамериканських родичів павука Trichonephila clavipes, 27 аргіоп (Argiope) та 6 хрестовиків мармурових (Araneus marmoreus). Відтак павуків поміщали по один у пластиковий контейнер і двічі різко дмухали на них повітрям, щоб спричинити у них танатоз — захисну реакцію зі знерухомленням, коли тварина виглядає мертвою. Такий тест часто використовують для оцінювання сміливості павуків.

Середній час танатозу у павуків різних видів після дмухання на них повітря. Andrew K. Davis, Amitesh V. Anerao / Arthropoda, 2023

Середній час танатозу у павуків різних видів після дмухання на них повітря. Andrew K. Davis, Amitesh V. Anerao / Arthropoda, 2023

Як зреагували павуки на втручання?

Павуки, які не входили у рід Trichonephila у середньому перебували в танатозі 96 секунд. Зокрема це стосувалося п'яти видів, яких у цьому дослідженні не вивчали, однак схожа поведінка яких описана раніше в науковій літературі. Між тим, павуки Йоро виділилися, залишавшись нерухомими у середньому протягом 4068 секунд, або 67 хвилин, після того, як на них дмухнули. Найкоротший час танатозу у них складав 11 хвилин, але це все ще у сім разів більше, ніж середній час в інших павуків. Лише трохи менше перебували в ступорі американські Trichonephila clavipes. Таким чином, ці павуки наразі є найбільш стриманими з досліджених у цьому плані. Можливо, це дозволяє їм краще толерувати тривожне міське середовище.

Раніше ми писали, що самки павуків атериген вдають із себе мертвих при залицянні до них самців, але не для захисту, а для того, щоб самці не боялися з ними спаровуватися.