Кава під час вагітності не зашкодила розвитку мозку дітей
Вживання кави вагітними матерями не зашкодило розвитку мозку їхніх дітей, показало популяційне дослідження в Норвегії. Після врахування таких факторів як генетична схильність і стиль життя, науковці не знайшли достовірного зв’язку між вживанням кави й порушеннями нейронального розвитку. Це суперечить попереднім переконанням, що споживання кави під час вагітності може сприяти розвитку в дитини розладів аутистичного спектра або синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю. Результати дослідження опублікували в журналі Psychological Medicine.
Як вивчали зв’язок між кавою під час вагітності та порушеннями розвитку плода?
Науковці досліджували геноми майже 60 тисяч пар матір-дитина та 23 тисяч пар батько-дитина, а також збирали дані про вживання кави до і під час вагітності та прояви розладів розвитку в дітей у віці 6, 18 і 36 місяців, 5 і 8 років. Спочатку дослідники дійсно побачили зв’язок між вживанням матерями кави під час вагітності та розвитком у дітей порушень нейронального розвитку, таких як порушення інтелектуального розвитку, складнощі в комунікації, розлади аутистичного спектра та синдром дефіциту уваги з гіперактивністю.
Однак цей зв’язок зник після врахування інших чинників, які можуть сприяти появі цих порушень, зокрема паління, вживання алкоголю, освіта та доходи батьків. Незначний зв’язок помітили тільки між вживанням кави матерями і труднощами з соціальною комунікацією у дітей у віці восьми років. Вживання кави чоловіками до зачаття дитини не мало впливу на розвиток її мозку. Результати дослідження свідчать про відсутність значного впливу споживання кави під час вагітності на розвиток плода та розвінчують стереотипи про її шкідливість.
- А от на що споживання кави здатне вплинути, то це на ріст дітей: як виявилося, у матерів, які вживали каву під час вагітності, діти мали менший зріст, ніж у тих, що не вживали.
- На відміну від кави, куріння канабісу під час вагітності визнали загрозою для розвитку мозку плода та пов’язали зі змінами регуляції генів, що відповідають за сигналізування у мозку та утворення нейронних структур.