Вулканізм на молодій Венері підживили зіткнення з астероїдами

Зіткнення молодої Венери з астероїдами розігріли її ядро та спричинили активний і довготривалий вулканізм, вважають планетологи. На їхню думку, такий сценарій пояснює молодість поверхні планети, яку постійно оновлювали вулкани попри відсутність на Венері тектоніки плит. Про дослідження вчених розповідає американський Південно-західний науково-дослідний інститут.

Southwest Research Institute

Southwest Research Institute

Чому венеріанським вулканам знадобилися зіткнення з астероїдами?

Поверхня Венери набагато молодша, порівняно з Меркурієм чи Марсом — її вік оцінюють у менш як мільярд років. На думку планетологів, це пов'язане з тривалим вулканізмом на планеті, через який потоки постійно оновлювали її поверхню. Втім, на Венері не відбувається тектоніки плит, яким пояснюють вулканізм на Землі, хоча вулканів на Венері у 60 разів більше, ніж на нашій планеті. Тому вчені шукають інших пояснень молодості Венери.

У своїй новій роботі американські планетологи припустили, що довготривалий вулканізм на Венері спричинили високоенергетичні зіткнення з астероїдами. Моделюючи еволюцію поверхні планети, вони виявили, що удари космічних тіл розплавили до 82 відсотків мантії Венери, що призвело до перегрівання ядра планети, яке продовжило підтримувати плавлення порід у надрах.

Раніше ми розповідали, як за архівними даними апарата «Магеллан» вченим вдалося помітити на Венері жерло активного вулкана. Його виверження можна порівняти з виверженням вулкана Кілауеа на острові Гаваї.