ВООЗ визнала тальк потенційно канцерогенним

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) нещодавно визнала тальк, який використовується у виробництві паперу та косметики, потенційно канцерогенним. А от акрилонітрил, який є компонентом пластмас, назвали точно канцерогенним для людини. Свої висновки фахівц опублікували у The Lancet Oncology.

Unsplash

Unsplash

Як діють тальк та акрилонітрил на організм?

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) поділяє речовини на 4 групи залежно від їх небезпеки для людини: канцерогенні, ймовірно канцерогенні, можливо канцерогенні та такі, що неможливо класифікувати. Акрилонітрил, який широко використовується для виробництва текстилю, синтетичного каучуку та пластмас, помістили у першу групу, тобто визнали канцерогеном, оскільки існує достатньо доказів того, що ця речовина викликає рак легенів у людей. Вона легко всмоктується після вдихання, проковтування та навіть контакту зі шкірою. На молекулярному рівні акрилонітрил викликає оксидативний стрес, який пошкоджує ДНК та підвищує ймовірність мутацій, що було підтверджено на різноманітних модельних організмах від бактерій до гризунів. Акрилонітрил також порушує процеси росту й загибелі клітин, викликає розростання тканин внутрішніх органів.

А от тальк помістили у категорію ймовірно канцерогенних, адже докази того, що він викликає рак у людей обмежені, однак достатні для експериментальних тварин. У промисловості він широко використовується для виробництва пластмас, кераміки, фарб, паперу, косметики та навіть кормів для тварин. Існують певні дані, що ця речовина підвищує ризик раку яєчників та легенів, однак через можливий вплив інших чинників на результати їх не можна вважати цілком достовірними. Тим не менш, потрапляння тальку в дихальні шляхи щурів викликало у них рак легень та надниркових залоз, в тому числі рідкісну феохромоцитому. Тальк спричиняє хронічне запалення, яке сприяє проліферації клітин та їх загибелі, що призводить до розростання тканин у дихальній системі.

  • А минулого року ВООЗ оголосила цукрозамінник аспартам потенційним канцерогеном.