Виявлено сполуку, що опосередковує запалення при ревматоїдному артриті

Американські науковці виявили, що сполука Sulf-2 опосередковує розвиток руйнівного запалення при ревматоїдному артриті. У дослідах на культурі людських клітин вони з'ясували, що блокування цієї сполуки пригнічує запальні процеси, пов'язані з патологією ревматоїдного артриту. А отже, препарати, здатні блокувати Sulf-2, мають потенціал до лікування ревматоїдного артриту, яке наразі обмежене. Дослідження оприлюднене у журналі Cellular & Molecular Immunology.

Rheumatology Network

Rheumatology Network

У чому проблема з лікуванням ревматоїдного артриту?

Ревматоїдний артрит є виснажливою хворобою, при якій власна імунна система пацієнта атакує тканини суглобів, призводячи до їх руйнування. Як і з багатьма автоімунними хворобами, поки що механізм його розвитку зрозумілий не до кінця і лікування в основному спрямоване на зменшення симптомів, а не позбавлення недуги. Утім, науковці й медики не спиняють пошуків рішень, які б допомогли вилікуватися від ревматоїдного артриту. Деякі з них націлюються на сполуку TNF-α, яка сприяє розвитку запалення і призводить до руйнування суглобових хряща і кістки при ревматоїдному артриті. І хоча таке лікування часто працює, із часом воно стає неефективним і супроводжується ризиком ускладнень, оскільки TNF-α залучений також до великої кількості інших важливих процесів по всьому організму, наприклад, забезпечує захист від інфекцій та пригнічує розростання ракових клітин.

Через це група дослідників Університету штату Вашингтон зайнялися розробленням ліків, які діють на інші молекули, залучені в сигнальному шляху TNF-α.

Яких успіхів досягли?

Вчені звернули увагу на сполуку Sulf-2, яка в попередніх дослідженнях виявилася залученою до розвитку запальних процесів, і хотіли з'ясувати, чи має вона стосунок до TNF-α. Вони дослідили суглобові тканини від пацієнтів із тривалим підтвердженим ревматоїдним артритом і з'ясували, що у них збільшене вироблення Sulf-2 під впливом TNF-α. Вищі рівні сполуки також мали генетично модифіковані миші, у яких збільшене вироблення TNF-α. Коли вчені обробили людські клітини суглобів від пацієнтів препаратом, який блокує Sulf-2, то вони більше не проявляли патологічної реакції, пов'язаної із ревматоїдним артритом. Це означає, що сполука таки відіграє важливу роль у здатності TNF-α викликати руйнівне запалення.

Надалі науковці хочуть провести випробування на тваринах, щоб зрозуміти чи може блокування Sulf-2 зменшити симптоми ревматоїдного артриту. Це було б хорошою новиною і через те, що можна менше впливати на активність TNF-α в інших важливих процесах, ніж при його безпосередньому блокуванні, зменшуючи ризик побічних ефектів лікування.