Виверження Везувію перетворило мізки місцевого жителя на скло
Виверження вулкана Везувій у 79 році нашої ери перетворило мізки місцевого жителя на темне органічне скло. Науковці вважають, що до такого перетворення призвела гаряча хмара попелу, яка на короткий час накрила місто. Це може змусити переглянути події, які були під час виверження Везувію, а також допоможе зрозуміти долю інших жертв. Дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.
Як мозок міг перетворитися на скло?
Зразок скла знайшли в черепі одного з жителів Геркуланума — одного з міст, що постраждали від виверження Везувію, як і Помпеї. Протягом довгого часу походження такого скла не могли пояснити, адже у природі воно утворюється вкрай рідко та потребує різкого нагрівання та такого ж різкого охолодження. За підрахунками науковців, для перетворення мозку на скло тіло цієї людини мало нагрітися до 510 градусів Цельсія.
Дослідники зазначають, що пірокластичний потік попелу, вулканічних газів і порід, який накрив місто, мав температуру лише близько 465 градусів Цельсія. Тому вони вважають, що до перетворення мозку на скло призвела хмара екстремально нагрітого попелу, яка швидко накрила Геркуланум і так само швидко розвіялася. Череп і хребет загиблого захистили його мозок від повного руйнування, через що він утворив скам’янілість, яку тепер досліджуватимуть науковці.
- На своєрідне скло, щоправда, внаслідок висушування перетворилася шкіра мамонта, що дозволило науковцям реконструювати не просто геном, а будову хромосом цієї тварини. Детальніше про те, як вдалося це зробити, в нашому матеріалі розповіла генетикиня Ольга Дудченко.