Виверження найбільшого активного вулкана світу передбачатимуть за два місяці

Науковці навчилися передбачати виверження найбільшого активного вулкана світу — Мауна-Лоа на Гаваях, за два місяці до того, як воно станеться. Аналізуючи кристали застиглої лави, що утворилися після виверження у 2022 році, науковці встановили, що за 70 днів до виверження магма починає свій рух до поверхні. Це відкриття може допомогти попереджати населення поблизу вулкана про майбутню небезпеку, даючи людям достатньо часу для евакуації. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Виверження вулкана Мауна-Лоа у 2022 році. T. Orr / U.S. Geological Survey

Виверження вулкана Мауна-Лоа у 2022 році. T. Orr / U.S. Geological Survey

Які чинники вказали на виверження вулкана?

Дослідники аналізували мінерал олівін, який зберігає «спогади» про підняття магми на певну відстань до поверхні, змінюючи свій хімічний склад через зміни температури та тиску. Як виявилося, під поверхнею вулкана існує камера на глибині одного-двох кілометрів, заповнення якої й спричиняє виверження.

Що важливо, рух магми викликав унікальну сейсмічну активність і деформацію поверхні вулкана, які відрізнялися від нормальних. Їх вимірювання може допомогти передбачати виверження приблизно за два місяці до їх настання. Такий підхід може бути особливо корисним для жителів Гаваїв, де вулкани можуть викидати велику кількість лави за короткий термін. Можливо, у майбутньому його адаптують також для передбачення виверження інших вулканів.

  • Для того, щоб вивчити активність вулкана Манам у Папуа Новій Гвінеї, науковці поєднали наземні спостереження, супутникові зображення та дані з дрона про викиди вулкана.
  • Дослідження бульбашок у магмі, які залишаються після виверження вулкана, може вказати на інтенсивність такого виверження.