Витягнута морда допомогла лисицям полювати в снігу

Витягнута гостра морда рудих лисиць і песців допомогла їм безпечно мишкувати — полювати взимку, стрибаючи вниз головою у сніг. Як показали експерименти з моделями черепа тварин, така форма голови зменшує удар через менше стискання снігу, що знижує ризик травмуватися. Це дозволяє вченим краще зрозуміти, яким чином лисиці пристосувалися до незвичайного способу полювання. Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Лисиця мишкує. Birger Strahl / Unsplash

Лисиця мишкує. Birger Strahl / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що вказало на призначення форми морди лисиць?

При мишкуванні, яке властиве рудим лисицям (Vulpes vulpes) та песцям (Vulpes lagopus), тварина може стрибати вниз головою у сніг зі швидкістю до 4 метрів на секунду. І щоб дізнатися, що допомагає їм при цьому залишатися неушкодженими, науковці вивчили черепи 13 видів лисиць та інших тварин, як-от рисей, із музейних колекцій. З'ясувалося, що у лисиць загалом морда схильна бути вужчою, ніж в котячих, наприклад. Але у рудих лисиць і песців вона злегка ще вужча.

Відтак вчені надрукували тривимірні моделі черепів звичайних песців та їх трохи сплюснутих версій і стали кидати у сніг вниз мордою з висоти 50 сантиметрів. Вони помітили, що гостра природна форма морди не стискує, а радше розсуває у сторони сніг, наче рідину, менше ударяючись об нього.

  • Попри підозри, що лисиці можуть полювати на рибу, лише нещодавно вдалося отримати неспростовні докази цьому. Молодого лиса застали за тим, як він рибалить півтори години поспіль.