Вісім корисних звичок пов'язали з довголіттям американських ветеранів

Дотримання восьми звичок, які охоплюють харчування, фізичну активність та соціальну взаємодію, виявилося пов'язаним із додатковими 20 роками життя, показало дослідження американських вчених за участі понад 700 000 людей. Результати дослідження, попередньо описаного виданням New Scientist, науковці оприлюдянять у деталях на цьогорічній зустрічі Американського товариства харчування.

GIPHY

GIPHY


👋 Підпишіться на наш телеграм і не пропускайте найважливіші та найцікавіші новини науки


Які звички супроводжуються додатковими двома десятиліттями?

Група науковців і лікарів Бостонської системи охорони здоров'я ветеранів проаналізувала медичну інформацію про більш ніж 700 000 військовослужбовців віком від 40 до 99 років. За восьмирічний період спостереження померло 33 375 учасників і дослідники прагнули з'ясувати, як спосіб життя впливає на вік смерті. З'ясувалося, що вісім звичок найбільше корелювали з меншим ризиком смерті від будь-яких причин: збалансоване харчування, активний спосіб життя, підтримання позитивних соціальних зв'язків, протидія стресу, мінімальне споживання алкоголю, відмова від сигарет, повноцінний сон та відсутність опіоїдної залежності.

Що з цього найважливіше?

Найбільший внесок виявився у фізичної активності. Помірні щоденні навантаження пов'язані з нижчим на 46 відсотків ризиком смерті у восьмирічний період, у порівнянні з ризиком у малорухливих людей. Люди без опіоїдної залежності мали ще на 38 відсотків менший ризик, а ті, що не курять — на 29 відсотків. Здорова дієта з великою кількістю овочів, протистояння стресу, сон по 7-9 годин на день та випивання менш як 4 порцій алкоголю на день зменшували шанси смерті ще на 20 відсотків. Підтримання позитивних соціальних зв'язків виявилося пов'язаним із меншим на 5 відсотків ризиком смерті.

Зіставивши ці дані, вчені з'ясували, що з дотриманням усіх 8 корисних звичок у 40 років людина проживе на 23-24 роки довше за того, хто не має жодної з них. Якщо зміни способу життя зробити у 60 років, можна прожити довше на 18 років. Водночас потрібно провести більше досліджень, щоб з'ясувати, чи самі ці втручання подовжують життя, або ж інші фактори, пов'язані як із корисними звичками, так і довголіттям.