Випадків раку у ранньому віці побільшало на 79 відсотків за 30 років

За період між 1990 та 2019 роками кількість людей із раком у віці до 50 років збільшилася на 79 відсотків. Найбільше це стосується діагнозів раку носоглотки та простати, пишуть дослідники з Китаю, США та Великої Британії у BMJ Oncology.

Клітина раку молочної залози. Stuart S. Martin / National Cancer Institute / Univ. of Maryland Greenebaum Cancer Center

Клітина раку молочної залози. Stuart S. Martin / National Cancer Institute / Univ. of Maryland Greenebaum Cancer Center

Як вирахували динаміку раку?

Відокремлені дослідження у різних країнах свідчать, що рак, який найбільш поширений у літніх людей, став частіше уражати пацієнтів до 50 років. Щоб отримати глобальну картину про цю тенденцію, науковці проаналізували дані про 29 типів раку у 204 країнах і регіонах світу, добуті масштабним Дослідженням глобального тягаря захворювань 2019 (Global Burden of Disease 2019).

Що показали розрахунки?

З'ясувалося, у 2019 році на рак захворіли 3,26 мільйона людей до 50 років, що на 79,1 відсотка більше за кількість у 1990 році. Найбільше випадків припадало на рак молочної залози, частота якої зросла за 30 років із 12,5 випадків на 100 тисяч населення до 15 випадків. Водночас захворюваність на рак носоглотки та простати зростала з найвищою швидкістю, збільшуючись у середньому на 2,28 та 2,23 відсотка за рік, відповідно. Але є і позитивні зміни — випадків раку печінки у молодому віці ставало у середньому на 2,88 відсотка на рік менше.

Кількість смертей від раку у віці до 50 років зросла на 27,7 відсотка, у порівнянні з 1990 роком. Найсмертоноснішими з них автори називають рак молочної залози, трахеї, бронхів і легень, шлунку та колоректальний рак. Зважаючи на тенденції, дослідники очікують, що у 2030 році кількість випадків раку у молодому віці буде вищою на 31 відсоток, а смертей через нього — на 21 відсоток. При цьому основними факторами ризику вони називають вживання алкоголю й куріння, а також такі дієтичні фактори як високе споживання червоного м'яса та багатих на сіль продуктів і недостатнє вживання фруктів і овочів.

  • Інше дослідження показало, що за останні 30 років у світі більш ніж вдвічі знизилася смертність від менінгіту.