Астрономи відшукали рекордно довгий галактичний хвіст — структуру з газу, яка простягнулась від галактики на відстань 1,2 мільйона світлових років. На думку вчених, хвіст у галактики, яку вони назвали Повітряний змій, з'явився через її взаємодію з двома іншими галактиками. Наразі це найдовша подібна структура, яку видно в оптичному діапазоні, повідомляє видання Sky&Telescope.
Зображення хвост, який тягнеться з галактики Повітряний змій. Поруч знаходиться галактика-компаньйон Mrk 0926, а нижче по хвосту — викинута з системи раніше галактика Повітряний змій. Літерами астрономи позначили осередки зореутворення. Zaritsky et al. / Monthly Notices of the Royal Astronomical Society September 2023
Звідки у галактики хвіст?
Галактика Повітряний змій (PGC 1000273) знаходиться на відстані 600 мільйонів світлових років від Сонця у сузір'ї Водолія. Поруч з нею знаходиться галактика-компаньйон Mrk 0926. Хвіст Повітряного змія астрономи виявили випадково, аналізуючи архівні спостереження огляду неба Legacy Survey. Додаткові спостереження за хвостом з допомогою Магелланових телескопів показали, що він вузький, прямий, а також містить області зореутворення.
На думку науковців, малоймовірно, що структура утворилася з газу самої галактики, який вона могла втратити, наприклад, рухаючись міжгалактичним середовищем. Натомість спостереження виявили вздовж хвоста проєкцію тьмяної і вже не активної галактики, яку назвали Повітряний змій А. Як вважають астрономи, Повітряний змій А раніше входив з PGC 1000273 і Mrk 0926 в одну систему, але його викинуло з неї через гравітаційну взаємодію галактик одна з одною. Хвіст утворився, коли Повітряний змій А на великій швидкості вилітав з системи, втрачаючи власний газ.
Ще один рекордно довгий галактичний хвіст знайшли рентгенівські телескопи «Чандра» і XMM-Newton. Він тягнеться на відстань півтора мільйона світлових років з групи галактик, яка знаходиться у процесі поглинання іншим галактичним скупченням.