Група галактик відростила рекордно довгий газовий хвіст у ході злиття

Завдяки космічним телескопам «Чандра» і XMM-Newton астрономи побачили, як за групою галактик NGC 4839 простягнувся хвіст довжиною у 1,5 мільйона світлових років. Він складається з газу та пилу і виник через те, що NGC 4839 знаходиться у процесі поглинання іншим галактичним скупченням — Волоссям Вероніки. За словами астрономів, наразі хвіст NGC 4839 є найдовшою структурою, утвореною галактиками у космосі. Дослідження направлене до публікації у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, а його препринт доступний на arXiv.

Зображення скупчення Волосся Вероніки і NGC 4839 на його околицях на зображенні телескопа XMM-Newton (зліва) та «Чандра» (справа).  NASA/CXC/Princeton Univ/C. Bambic et al.

Зображення скупчення Волосся Вероніки і NGC 4839 на його околицях на зображенні телескопа XMM-Newton (зліва) та «Чандра» (справа). NASA/CXC/Princeton Univ/C. Bambic et al.

Як у NGC 4839 виріс хвіст?

Скупчення Волосся Вероніки є одним з найбільших відомих галактичних скупчень, у яке, за оцінками, входить понад тисячу гравітаційно пов'язаних разом галактик. Подібні об'єкти виростають зі злиття галактик і галактичних груп. Із втраченого ними під тиском газу можуть утворюватися протягнуті хвости. Досліджуючи їх, вчені можуть вивчати особливості міжгалактичного середовища та умови, за яких галактичні скупчення розростаються до своїх неймовірних розмірів.

Найбільший з відомих на сьогодні хвостів, як виявилося, утворила галактична група NGC 4839, що наразі переживає злиття зі скупченням Волосся Вероніки на відстані понад 340 мільйонів світлових років від нас. Спостереження за хвостом у рентгенівському діапазоні показали, що NGC 4839 рухається крізь Волосся Вероніки на швидкості 4,8 мільйона кілометрів на годину, що утворює у газі навколо ударну хвилю.

Також вчені виявили у хвості турбулентні вихори, де швидкість газового потоку відрізняється від середньої швидкості газу у всьому хвості. На думку астрономів, така динаміка хвоста NGC 4839 спричинена різною в'язкістю матеріалу, а також впливом магнітних полів скупчення.

Раніше ми розповідали, як у гарячого юпітера HAT-P-32b виросла пара гігантських гелієвих хвостів, що виникли через значний розмір планети.

галактичних груп
менших скупчень, у які входять до 50 галактик