Видалення катаракти пов'язали зі зменшенням ризику деменції

Дослідження американських науковців свідчить, що лікування катаракти заміною кришталика пов'язане зі зменшенням ризику деменції. Пацієнти із катарактою, які пройшли оперативне лікування мають у середньому на 29 відсотків менший ризик деменції, у порівнянні з тими, хто не пройшов операцію. Ймовірно причина полягає у покращенні зору після втручання, йдеться у статті JAMA Internal Medicine.

Rakesh Ahuja, MD / Wikimedia Commons

Rakesh Ahuja, MD / Wikimedia Commons

При чому катаракта до деменції?

Наразі старіння супроводжується погіршенням якості життя та збільшенням ризику розвитку низки патологічних станів. Серед таких поширеними є деменція та порушення зору, які найчастіше вражають старших за 65 років людей. Який зв'язок між двома цими станами, окрім прив'язаності обох до віку, достеменно незрозуміло. Кілька досліджень вказували, що корекція зору, зокрема оперативне лікування найпоширенішої причини сліпоти — катаракти, може покращувати когнітивні здібності у літніх людей та зменшувати у них ризик деменції. Однак інші досліди такого зв'язку між корекцією зору та когнітивною функцією не виявили. Потрібно більше якісних досліджень, щоб зрозуміти, де правда. Внести більше ясності у питання спробували науковці Вашингтонського університету, Шведського медичного центру та Вашингтонського дослідницького інституту здоров'я Кайзер Перманенте.

Яким було дослідження цього разу?

Вчені виходили із припущення, що старші люди, які пройшли видалення катаракти у вигляді заміщення кришталика, мають менший ризик деменції у порівнянні з людьми, які не проходили такої операції або проходили втручання, яке не відновлює зір, наприклад, лікування глаукоми, спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску.

Автори аналізували інформацію про людей старших за 65 років, які взяли участь в дослідженні деменції, яке почалося ще у 1994 році й триває дотепер. На початок дослідження жоден учасник не мав діагностованою деменцію, але спостереження із проведенням когнітивних тестувань та фізичного обстеження кожні два роки, щоб могти вчасно виявити розлад. У цій роботі вчені зосередилися лише на 5 546 учасниках, які отримали діагноз катаракта або глаукома до настання деменції. Відтак вчені порівнювали, чи пов'язана частота деменції із очною хворобою або її лікуванням.

Як дослідження пов'язало хвороби очей та деменцію?

У середньому за учасниками спостерігали протягом 7,8 року, протягом яких деменція розвинулася у 853 із них, а катаракту діагностували у 67 відсотків. При цьому вчені справді виявили асоціацію між очним та когнітивним порушенням. Так, люди, які пройшли операцію із заміщення кришталика, мали у середньому на 29 відсотків нижчий ризик деменції, у порівнянні з тими, хто операцію не пройшов. Найбільш явним зниження ризику було в перші п'ять років після проведення операції. Відмінність між групами збереглася навіть після врахування таких чинників як освіта, стать, раса, генетична схильність до хвороби Альцгеймера та шкідливі звички. Водночас діагноз глаукоми поставили 728 учасникам, але серед цієї групи вчені не виявили зв'язку між лікуванням очного захворювання та ризиком деменції.

Дослідники схильні пояснювати зв'язок між лікуванням катаракти та зниженням ризику деменції впливом корекції зору. Можливо, це через те, що погіршення зору спричиняє психологічний дискомфорт та ускладнює взаємодію з іншими, зменшує бажання здійснювати фізичну активність та обмежує сенсорну стимуляцію — усе це чинники, пов'язані з погіршенням когнітивних здібностей та деменції. Водночас відновлення зору дає змогу усунути або зменшити їхній вплив. Інше пояснення полягає у тому, що із заміною кришталика чутливі до світла клітини сітківки піддаються впливу більшої кількості світла синього спектра, що раніше вже пов'язували із когнітивними функціями, добовими ритмами та хворобою Альцгеймера.