Вибухи перших зірок наповнили ранній Всесвіт водою
Нове дослідження виявило, що ранній Всесвіт міг бути повен води, яку принесли вибухи перших світил. На думку науковців, зорі створили стільки води, що її концентрація у десятки разів перевищувала ту, що зараз спостерігають у міжзоряному просторі. Ця вода посприяла формуванню галактик, які народжувалися, коли Всесвіту було всього 100–200 мільйонів років. Своїми висновками дослідники поділилися у статті, опублікованій на arXiv.
Звідки у вибухах зірок вода?
Традиційно вважається, що вода поступово накопичувалася в космічному середовищі протягом мільярдів років: водень, що є найпоширенішим елементом у Всесвіті, з'єднувався з киснем, який розповсюджувався з надр зірок, коли ті вибухали надновими. Утім, згідно з моделюванням, яке провели науковці, все відбувалося набагато швидше завдяки масивності й короткому терміну життя світил першого покоління (так званих зірок III населення). Ці зорі мали масу приблизно в 200 разів більшу за масу Сонця, тож коли наприкінці життя вони вибухали надновими, навколо з'являлася щільна газова хмара. Ці хмари, багаті на кисень і водень, і були джерелом молекул води у космосі того часу, вважають науковці. На жаль, наразі підтвердити ідею дослідників неможливо, адже жодну із зір III населення досі не спостерігали.
- І хоч зір III населення ще не бачили, комплексу Дуже великого телескопа вдалося виявити їхні сліди. Він знайшов їх у трьох газових хмарах, які існували, коли вік Всесвіту складав всього півтора мільярда років.