Великі темні плями на Нептуні виявилися потемнілими крижинками із сірководню

Темні плями на поверхні Нептуна виявилися не «просвітами» до темних шарів атмосфери планети, а крижинками з сірководню, які потемніли через взаємодію з сонячним випромінюванням. Їх підіймають з надр Нептуна антициклони, вважають астрономи, які спостерігали за новою темною плямою на планеті з допомогою наземного комплексу Дуже великого телескопа. Про відкриття на своєму сайті розповідає Європейська південна обсерваторія (ESO), а стаття астрономів опублікована у журналі Nature Astronomy.

Зображення Нептуна і його темної плями, отримане Дуже великими телескопом. ESO / P. Irwin et al.

Зображення Нептуна і його темної плями, отримане Дуже великими телескопом. ESO / P. Irwin et al.

Чим заплямований Нептун?

Величезні атмосферні вихори, які утворюють незвичайні візерунки, є звичним явищем для планет-гігантів. Наприклад, Велику червону пляму Юпітера астрономи спостерігають вже близько двох століть, а у 1989 році космічному апарату «Вояджер-2» вдалося побачити схожий шторм на Нептуні, який утворив на планеті Велику темну пляму. Утім, з часом з'ясувалося, що на відміну від Юпітера, нептуніанські плями зникають і з'являються знову раз на кілька років, що вказує на їхню інакшу природу.

Попередні спостереження вказували, що такі темні ділянки можуть знаходитися у більш глибоких шарах атмосфери планети, які під час циклонів стають видимими через «просвіти» у верхній частині атмосфери. Але спостереження за темною плямою, яка виникла у 2018 році, за допомогою спектрографа MUSE, встановленого на Дуже великому телескопі, показали, що плями насправді є не темнішим шаром в атмосфері, яка проявилася через антициклон, а тимчасовою зміною забарвлення планети. Астрономи визначили, що планета темніє на глибині, де тиск складає п'ять бар. На цій глибині один з компонентів атмосфери Нептуна — сірководень — може конденсуватися у кристали криги. Якщо у ході антициклону ці крижинки підійматимуться вище, вони вступатимуть у реакцію із ультрафіолетовим випромінюванням Сонця, що може змушувати їх темніти.

  • Наразі погода на Нептуні надзвичайно ясна — з його атмосфери зникла і темна пляма, яку спостерігали астрономи, і майже всі білі хмари, які зазвичай огортають планету. На думку вчених, хмари розсіялися через спад сонячної активності.