Вчені встановили пропорції тіла мегалодона

Реконструкція зовнішнього вигляду мегалодона. Oliver E. Demuth  / Scientific Reports

Реконструкція зовнішнього вигляду мегалодона. Oliver E. Demuth / Scientific Reports

Вчені змогли встановити пропорції тіла мегалодона та виміряти довжину його голови, хвоста та плавника. Аналіз показує, що його спинний та хвостовий плавники були пристосовані для швидкого пересування та періодів тривалого плавання. Стаття про це доступна у журналі Scientific Reports.

Що відомо про мегалодона?

Вимерлий вид акул мегалодон існував від 23 до 3 мільйонів років тому. Мегалодон був вдвічі довшим за сучасну білу акулу, довжина тіла якої складає близько шести метрів, і мав силу укусу понад десять тонн. Переважна більшість скам'янілостей мегалодону представлена трикутними зубами, що за розміром більші за людську долоню. Оцінки розмірів тіла мегалодона зроблені на основі аналізу його зубів та будови тіла білої акули як єдиного сучасного аналога мегалодона. Це може становити проблему, оскільки ці два види, ймовірно, належать до різних сімейств.

Які вимірювання провели вчені?

Вчені використали ряд математичних методів, щоб визначити розмір та пропорції тіла мегалодона, зробивши близькі порівняння з різноманітними живими родичами, що екологічно та фізіологічно схож на нього. Зокрема, до аналізу включили п'ять сучасних видів акул. Спершу вчені з’ясували, що ці акули не змінюють пропорції тіла у процесі дорослішання. Це дозволило спроектувати їхні пропорції при збільшенні довжини тіла до 16 метрів. Результати свідчать про те, що 16-метровий мегалодон, ймовірно, мав голову довжиною 4,65 метра, спинний плавник заввишки приблизно 1,62 метра і хвіст довжиною близько 3,85 метра. Це означає, що доросла людина могла стояти на спині цієї акули і була б приблизно такої ж висоти, як її спинний плавник.

Реконструкція розмірів частин тіла мегалодона являє собою фундаментальний крок до кращого розуміння фізіології цього виду та внутрішніх факторів, які могли сприяти його вимиранню.