Вчені випадково відшукали скам’янілу легеню масивної риби крейдового періоду

Дослідники випадково виявили у приватній колекції скам’янілу легеню целаканта, яку колекціонер прийняв за частину черепа птерозавра. Копалина походить з відкладень Марокко крейдового періоду та є найпізнішим екземпляром перед псевдовимиранням риби у мезозої. Стаття про це доступна у журналі Cretaceous Research, коротко про відкриття повідомляє пресслужба університету Портсмута.

University of Portsmouth

University of Portsmouth

Хто такі целаканти?

Целаканти відносяться до так званих живих викопних. Довгий час вважалося, що ця група вимерла, але у 1938 році біля берегів Південної Африки знайшли живого целаканта. Вони з’явилися близько 400 мільйонів років тому, у ранньому девонському періоді, та ніколи не були поширеними. У крейдовому періоді (145-66 мільйонів років тому) існувало лише дві родини цієї групи: латимерієві, один з родів яких вижив та існує і сьогодні, а також мавсонієві, які вимерли за кілька мільйонів років до кінця періоду. Мавсонієві целаканти могли існувати як у солоній, так і у прісній воді.

Як знайшли нову скам’янілість?

Копалина знаходилася у фосфатних відкладеннях з Марокко, поруч із кістками птеродактиля. Приватний колекціонер, що володів знахідкою, прийняв її за частину черепа птеродактиля, та звернувся до палеонтологів, щоб ідентифікувати кістки. Виявилося, що копалина складається з безлічі тонких кісткових пластинок. Така структура вказала, що це насправді одна з легень целаканта. Власник відділив копалину та безкоштовно передав команді.

Легеня целаканта знаходиться зліва. University of Portsmouth

Легеня целаканта знаходиться зліва. University of Portsmouth

Що відомо про цей екземпляр?

Копалина є першою знахідкою морського целаканта у Марокко, а також у фосфатних відкладеннях Північної Африки. Крім того, екземпляр представляє найбільш пізню скам’янілість целаканта родини мавсонієвих. Виходячи з розмірів легень, вчені визначили, що риба сягала від 3,65 до 5,52 метрів завдовжки. Це значно більше за сучасні види, які досягають не більше двох метрів. Таким чином, скоріш за все, цей екземпляр найбільший серед усіх виявлених целакантів.

Структура легені. University of Portsmouth

Структура легені. University of Portsmouth