Васабі вбереже від грибка давньоєгипетський папірус

Васабі виявився ефективним захистом давньоєгипетського папірусу від грибка. Популярна спеція запобігла розвиткові мікроорганізмів на довгий час вперед та навіть зробила папірус, із яким експериментували, міцнішим. Метод допоможе музеям зберігати рідкісні зразки папірусу. Про експеримент з васабі розповіло видання New Scientist, а стаття вчених про нього опублікована у Journal of Archaeological Science.

Фрагмент папірусу Хунефера, який датують 1 275 роком до нашої ери. Wikimedia Commons

Фрагмент папірусу Хунефера, який датують 1 275 роком до нашої ери. Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чи не зашкодив васабі папірусу?

У розробці методу захисту папірусу від грибка, у якій взяли участь дослідники Великого єгипетського музею, а також Інституту мистецтв і дизайну Токіо, основним було убезпечити цінні пам'ятки від руйнування. Тому передусім вчені прийняли рішення працювати із папірусом, який штучно зістарили «на тисячу років» за допомогою нагрівання у печі. Частину з цього папірусу лишили необробленим, а частину три доби піддавали парам васабі, який нагрівали поруч зі зразками.

За три дні, і за місяць після експерименту, на жодному обробленому васабі зразку не з'явилося грибка. А аналіз показав, що васабі не вплинув на якість папірусу та не змінив його колір — хіба підвищив на 26 відсотків міцність. Метод, сподіваються вчені, переймуть у музеях, щоб уникнути використання протигрибкових хімікатів, які часто бувають токсичними та можуть зашкодити папірусу.

  • Ще одну корисну властивість васабі нещодавно виявили вчені для мозку. З'ясувалося, вживання спеції покращує пам'ять літніх людей.