Васабі покращив пам'ять літніх людей

Харчова добавка у вигляді васабі за три місяці покращила робочу та епізодичну пам'ять у старших за 60 років людей. Між тим, вона не вплинула на інші когнітивні функції, вказуючи, що дія васабі може бути обумовлена впливом на ключовий для пам'яті гіпокамп. Про таке пишуть японські науковці у журналі Nutrients.

Васабі. Wikimedia Commons

Васабі. Wikimedia Commons

Яким чином васабі може впливати на пам'ять?

Основною біологічно активною сполукою васабі є гексарафан, або 6-метилсульфініл гексил ізотіоціанат. Це антиоксидант та протизапальна речовина, якій на основі попередніх досліджень приписували важливу роль у підтриманні когнітивних здібностей у літніх людей. Через це висувалося припущення, що добавка речовини до раціону може навіть покращити розумові можливості, які з віком схильні знижуватися. Однак дотепер його перевіряли лише на молодих чи середнього віку людях, тому вчені Університету Тохоку провели свої випробування на здорових добровольцях старших за 60 років. Усього 72 учасників попросили щовечора протягом 12 тижнів випивати капсулу, яка у половини піддослідних містила лише плацебо, а в інших — екстракт васабі. При цьому жоден учасник не знав, що у його капсулі. На початку та в кінці дослідження учасники проходили тестування на розумові здібності.

Як змінилися показники літніх людей після васабі?

На початку дослідження науковці не відмітили суттєвої різниці у результатах тестів на когнітивні здібності між учасниками групи плацебо та васабі. Але через три тижні у групі харчової добавки учасники помітно краще проходили тестування робочої пам'яті, яка зберігає інформацію для негайного використання, та епізодичної, яка стосується життєвих подій. Інші аспекти когнітивних здібностей залишилися незмінними, як-от увага, швидкість оброблення інформації, аргументування тощо.

Автори припускають, що гексарафан своєю антиоксидантною та протизапальною дією сприяє роботі гіпокампа — структури мозку, яка відповідає за пам'ять. Але краще зрозуміти механізм його дії допоможуть наступні дослідження з більшою кількістю учасників та увагою до зміни біохімічних показників учасників.

  • А от у кого з віком і без васабі не погіршується епізодична пам'ять, то це у каракатиць. Утім, гіпокампу у них теж немає.