Новий препарат для профілактики ВІЛ показав 100-відсоткову ефективність

Препарат ленакапавір, що запобігає інфікуванню вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) показав 100-відсоткову ефективність у клінічному дослідженні. Його планують використовувати для людей, які ще не хворіють на ВІЛ-інфекцію, але мають високий ризик заразитися. Через успішність випробування виробнику ленакапавіру рекомендували перервати третю фазу клінічного дослідження й одразу перейти до четвертої, коли цей препарат зможуть отримати більше людей. Про це повідомив сам виробник Gilead Sciences, Inc.

Вірус імунодефіциту людини (зелений) на клітинах. C. Goldsmith / CDC / Wikimedia Commons

Вірус імунодефіциту людини (зелений) на клітинах. C. Goldsmith / CDC / Wikimedia Commons


Оновлено 21.07 об 14:09: Ми замінили заголовок новини і скоригували лід, оскільки некоректно назвали препарат вакциною. Ленакапавір — не вакцина (бо не стимулює імунітет та не містить часток вірусу в своєму складі), а препарат, що безпосередньо блокує вірус. Просимо вибачення у читачів!


Як проходило випробування ліків?

Ленакапавір є активною речовиною препарату «Санленка», який вже використовується для комбінованої антиретровірусної терапії ВІЛ. Препарат не належить до класичних вакцин, адже не містить частинок вірусу, використовуючи натомість антивірусні препарати для довготривалого запобігання інфекції. Й ідея науковців полягала у тому, щоб використовувати його підшкірні ін’єкції двічі на рік для профілактики цього захворювання у людей в групі ризику. Це буде зручніше за інші відомі препарати для профілактики, такі як «Дескові» та «Трувада», які треба регулярно приймати орально, тим більше, що «Дескові» не призначений для профілактики ВІЛ у жінок.

З цими ж препаратами і порівнювали ефективність ленакапавіру під час випробування за участі 5300 жінок у ПАР та Уганді. На відміну від групи, яка приймала «Труваду» і в якій за період дослідження 16 з 1068 жінок захворіли на ВІЛ-інфекцію, та групи, яка приймала «Дескові» і в якій захворіли 39 з 2136 жінок, ніхто не захворів у групі, яка приймала «Ленакапавір». Таким чином, використання ленакапавіру для профілактики ВІЛ може допомогти боротися з пандемією цього захворювання. Його вже тестують у групі чоловіків, а також трансґендерних осіб, щоб переконатися в ефективності для всіх груп населення.

Що ще відомо про боротьбу з ВІЛ

  • Раніше у США також почали тестувати ін’єкції «Ленакапавіру» для довготривалого захисту від ВІЛ. Утім, поки хочуть дослідити лише безпечність такого застосування препарату.
  • Іншим препаратом, який мав би забезпечувати тривалий захист від ВІЛ, є каботегравір. Його ін’єкції у вигляді лікарського засобу «Апретуд» схвалили у США для профілактики ВІЛ-інфекції.
  • Першим препаратом, який схвалили для довготривалого захисту від ВІЛ у США, був комбінований лікарський засіб «Кабенува», які потрібно приймати раз на місяць.