Вакцина проти хвороби Лайма успішно пройшла перше тестування на людях

Перша фаза випробування на людях однієї з експериментальних вакцин проти хвороби Лайма вказала на безпечність препарату. Більшість побічних ефектів після неї були легкими чи помірними та самостійно минали. Водночас вакцина спровокувала бажану імунну реакцію, яка, очікувано, захистить організм від хвороби Лайма. Результати тестування опубліковані в журналі The Lancet Infectious Diseases.

Scott Bauer / Wikimedia Commons

Scott Bauer / Wikimedia Commons

Чому важлива ця вакцина?

Хвороба Лайма, або бореліоз — це інфекційне захворювання, яке спричиняється бактеріями Borrelia burgdorferi і може призводити до серйозних ускладнень, зокрема з ураженням центральної нервової системи. Хворобу переносять іксодові кліщі і вона поширена у більшій частині Північної півкулі. Попри поширеність та небезпеку, вакцини проти бореліозу ще не існує, хоч її прототипи активно створюють і випробовують. Однією з таких є VLA15. Після введення в організм вона тренує імунну систему націлюватися на одразу шість можливих білків зовнішньої поверхні А, притаманних збудникам як у Європі, так і Північній Америці.

Випробування вакцини на 179 добровольцях показало, що препарат безпечний для наступних вивчень. У більшості людей побічні ефекти після неї якщо і були, то несерйозні, найчастіше проявлялися місцевими реакціями на ін'єкцію, втомою, головним болем і болем у м'язах. Це стосувалося як варіанту препарату з ад'ювантом, так і без нього. Водночас в учасників після вакцини стали вироблятися антитіла до всіх шести варіантів поверхневого білка збудника, найбільше — у щеплених формулою з ад'ювантом. Наступні фази випробування вкажуть, чи достатньої цієї імунної реакції для захисту від хвороби Лайма.

Що ще стало відомо науці про хворобу Лайма

💉 Інша вакцина, основана на РНК, успішно захистила від хвороби Лайма морських свинок

💊 Водночас на мишах випробували антибіотик проти інфекції, який діє лише на збудників бореліозу

⭕ Нові методи лікування й профілактики особливо актуальні з огляду на те, що чи не кожен п'ятий житель Європи інфікується бореліозом

ад'ювантом
Речовина, яка покликана посилити імунну реакцію на препарат.