Кожен п'ятий житель Центральної Європи мав хворобу Лайма

Китайські вчені проаналізували понад вісім десятків наукових досліджень, завдяки чому дійшли висновку, що приблизно 14 відсотків людей в усьому світі мали хворобу Лайма — інфекцію, що її переносять кліщі. Найвищим виявився показник у Центральній Європі, де, за попередніми оцінками, кожен п'ятий житель стикався з інфекцією, йдеться у статті журналу BMJ Global Health.

Shutterstock

Shutterstock

Хвороба Лайма, або бореліоз — це інфекція, спричинена бактеріями Borrelia burgdorferi, яка переноситься кліщами. Типовими її симптомами є жар, головний біль, слабкість і специфічний прояв — мігруюча еритема в місці укусу, але уражатися можуть і суглоби, нервова система та серце, призводячи до серйозних та тривалих ускладнень. Поки що немає достатньо ефективних засобів профілактики хвороби Лайма, хоч на етапі розроблення перебувають вакцини проти неї. Щоб зрозуміти, як краще протистояти захворюванню, група вчених Куньмінського медичного університету спочатку вирішила з'ясувати, наскільки воно поширене у світі та де саме.

Вчені провели метааналіз 89 досліджень з усього світу, проведених із 1984 по 2021 рік, у яких разом взяли участь 158 287 добровольців. Учасники надавали для вивчення свою кров, яку обстежували, серед іншого, на наявність антитіл до B. burgdorferi, що є свідченням досвіду інфікування хворобою Лайма.

На основі аналізу наукових статей китайські науковці зробили висновок, що глобально приблизно 14,5 відсотків людей коли-небудь хворіли на бореліоз. Утім, три регіони світу найсильніше вирізнялися за поширеністю захворювання. Найбільше людей стикалися із інфекцією у Центральній Європі, де відсоток таких людей складає 20,7. Наступними йдуть Східна Азія та Західна Європа, де хворобу Лайма мали 15,9 та 13,5 відсотка обстежених, відповідно. Трохи вищі ризики захворіти виявили у старших за 50 років людей, чоловіків, мешканців сільських регіонів та тих, що їх кусали кліщі. Утім, автори наголошують на потребі додаткових вивчень, які б перевірили та уточнили отримані результати.

Як борються з хворобою Лайма?

💊 Хворобу Лайма лікують антибіотиками широкого спектра дії, які знищують і корисних бактерій також. Щоб цього уникнути, вчені відшукали препарат, який діє прицільно на збудник бореліозу.

💉 Інші ж вчені, натхненні перевагами новітніх РНК-вакцин, розробили прототип такої вакцини і проти хвороби Лайма, та перевірили її на морських свинках.