Вагітність зістарила жінок на два роки, але пологи усунули ефект

Спостереження за жінками під час та після вагітності вказало, що вирощування в утробі дитини змінює ДНК жінки у такий спосіб, як це властиво старінню за два роки. Водночас з'ясувалося, що достатньо кілька місяців після пологів, щоб відвернути ефект, та навіть зменшити біологічний вік ще на кілька років. Ці результати частково узгоджуються з попередніми, отриманими у дослідах на мишах і невеликій кількості людей, та дозволять уточнити механізми людського старіння. Дослідження опубліковане у журналі Cell Metabolism.

Unsplash

Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як вагітність змінила вік жінок?

Науковці вирішили перевірити, як стрес під час вагітності впливає на біологічний вік, тобто зношеність організму відносно середньостатичного показника людини того ж віку. Для цього вони проаналізували кров 119 жінок на різних стадіях вагітності та через три місяці після пологів.

Як з'ясувалося, за період між раннім і пізнім терміном вагітності біологічний вік жінок виріс на 1,2-2,5 року. Це означає, що на час виношування дитини старіння відбувається швидшими темпами. Однак з часу пізнього терміну вагітності і до 3 місяців після пологів жінки втрачали надлишкове старіння, і іноді за мірками біологічного віку молодшали на 3-8 років. Більший ефект відвернення старіння спостерігали у жінок, які годували немовлят винятково своїм грудним молоком, а менший — у жінок, що мали до вагітності ожиріння. Хоча вчені не визначали, яким був біологічний вік жінок до вагітності, вони припускають, що він міг бути більшим, ніж після нього, означаючи молодшання, а не просто усунення надлишкового старіння. Наступні дослідження вчені планують провести з більшою і різноманітнішою кількістю учасників.

Що ще наука розкрила про вагітність

🫁 У дослідах на приматах виявилося, що вагітність змінює метаболізм у всіх основних тканинах жіночого організму

🤰 Біомаркери можуть не лише вказати на старіння організму, а й допомогти уточнити ймовірну дату пологів

🚴‍♀️ Багато жінок стикаються з осудом через набір ваги після вагітності, однак дослідження вказало, що фізична форма погіршується після народження дитини навіть у тренованих жінок

😋 А за підвищення апетиту під час вагітності виявився відповідальним дофаміновий рецептор у мозку, який винагороджує приємними відчуттями за їду