Вагітність змінила метаболізм у всіх основних тканинах приматів

Вагітність призвела до метаболічних змін практично у кожній основній тканині, зокрема шкіри, у самок крабоїдних макак, які є модельними тваринами при вивченні людських хвороб. Це може допомогти зрозуміти, як у жінок розвиваються ускладнення вагітності, як-от прееклампсія чи цукровий діабет вагітних, зазначає сайт журналу Science. Стаття вчених опублікована у журналі Cell.

Вагітна самка крабоїдних макак. Hernan4429 / Getty Images

Вагітна самка крабоїдних макак. Hernan4429 / Getty Images


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як макаки допоможуть зрозуміти ускладнення вагітності у жінок?

Вивчення метаболому — речовин, що виробляються і використовуються організмом у процесі біохімічних реакцій, дозволяють простежити за молекулярним механізмом нормальних фізіологічних процесів та патологій. Оскільки вагітності властиві власні порушення, то метаболом жінок при надії міг би вченим і лікарям допомогти виявити основи цих захворювань.

Хоч дотепер уже проводили вивчення метаболітів з крові чи сечі вагітних, вони не вказували на специфіку функціонування окремих органів. Щоб досягти цього, метаболіти мають вивчатися у зразках кожного органа окремо. Проте добувати численні зразки органів від жінок не надто безпечно та етично, тож науковці звертаються до тварин. Гризуни, як одні з найбільш вивчених модельних організмів, не підходять, тому що їхня репродуктивна біологія надто відрізняється від людської. Зокрема вони не страждають від прееклампсії, небезпечного для життя підвищення кров'яного тиску у вагітних, або цукрового діабету вагітних. Тому науковці Китайської академії наук провели досліди з крабоїдними макаками (Macaca fascicularis), на яких часто вивчають людські хвороби. Вони відібрали 273 зразки 23 різних тканин від не вагітних самок і самок на ранньому, середньому й пізньому терміні вагітності.

Як змінилася робота органів у вагітних?

Дослідники виявили у зразках 91 метаболіт, що може мати роль в адаптації жіночого організму до виношування плода. Частина з них із вагітністю суттєво збільшувалася у концентрації, тоді як інші, навпаки, значно знижувалися. Причому це стосувалося не лише таких метаболічно активних органів як печінка чи серце, а й усіх основних органів і тканин, зокрема тих, які дотепер вважалися не надто змінюваними вагітністю — наприклад, шкіри чи м'язів.

Тканини й органи, метаболіти яких вивчали автори дослідження. Dainan Yu et al. / Cell, 2024

Тканини й органи, метаболіти яких вивчали автори дослідження. Dainan Yu et al. / Cell, 2024

Серед іншого, науковці виявили, що у вагітних самок у нормі підвищується рівень кортикостерону у плаценті. А у вагітних жінок із прееклампсією виявилися низькими рівні цієї сполуки у крові. Імовірно, визначення концентрації цієї сполуки могло б стати маркером прееклампсії на ранній стадії, коли симптоматично вона ще не проявляється, міркують науковці.