В обкладинках книг XIX століття знайшли небезпечні рівні свинцю та хрому

У яскраво забарвлених тканинних обкладинках книг ХІХ століття з бібліотеки Університету Ліпскомба виявили токсичні барвники, небезпечні для здоров'я читачів, колекціонерів та бібліотекарів. Використовуючи три спектроскопічні методи, науковці знайшли у них високі рівні свинцю та хрому, які в деяких зразках перевищують допустимі межі концентрації цих металів та можуть призводити до появи раку, захворювань легень та навіть нездатності мати дітей. Про це повідомив Phys.org з посиланням на Американське хімічне товариство.

Дослідження однієї з книг на наявність токсичних елементів. Kristy Jones

Дослідження однієї з книг на наявність токсичних елементів. Kristy Jones

Які методи допомогли знайти токсичні елементи в книгах?

Для виявлення токсичних елементів в обкладинках старих книг науковці застосували три методи спектроскопії: рентгенівську флуоресцентну спектроскопію, щоб виявити ті чи інші токсичні елементи, оптично-емісійну спектроскопію, щоб визначити їхню концентрацію, та рентгенівську дифракцію, щоб визначити хімічний склад без пошкодження зразка лише за відбиттям та розсіюванням рентгенівських променів. Останній метод для дослідження книг використали вперше.

У деяких зразках обкладинок книг концентрації свинцю та хрому перевищували допустимі Центром з контролю та профілактики захворювань США (CDC) межі для хронічного впливу. У найбільш забрудненій обкладинці концентрація свинцю була більш ніж удвічі вищою за дозволену, а концентрація хрому — майже в шість разів вищою. Через це частину книг ХІХ століття загорнули в пакети та вилучили з обігу, а науковці планують попередити колег про необхідність перевіряти безпечність зберігання таких старих книжок.

  • Раніше небезпечні рівні токсичних елементів та важких металів, які потенційно можуть нашкодити людям, американські науковці виявили у тампонах та шоколаді.