В Аргентині знайшли гігантського титанозавра

Палеонтологи відшукали гігантського титанозавра з аргентинської формації Канделерос віком близько 98 мільйонів років, про що вони пишуть у журналі Cretaceous Research. Скам’янілість вказує на одного з найбільших серед знайдених завроподів, який, можливо, перевищує у розмірах патаготитана.

JAMES KUETHER / SCIENCE PHOTO LIBRARY

JAMES KUETHER / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Що відомо про титанозаврів?

Завроподти, що відносяться до групи титанозаврів, були найрізноманітнішими і найпоширенішими серед усіх великих наземними травоїдних тварин Південної півкулі протягом крейдового періоду. Їхні скам’янілості були виявлені на всіх континентах. Титанозаври складають приблизно одну третину серед відомого різноманіття завроподів. Деякі групи титанозаврів вважаються наймасивнішими наземними тваринами, відомими науці, тоді як інші не були важчими за сучасну худобу. Види титанозаврів, маса яких перевищувала 40 тонн, походять переважно з Патагонії. Скам’янілості цих динозаврів були надзвичайно фрагментарними, хоча нещодавні відкриття більш повних таксонів дозволили краще їх вивчити.

Патаготитан, рід титанозаврів. Mariol Lanzas / Wikimedia Commons

Патаготитан, рід титанозаврів. Mariol Lanzas / Wikimedia Commons

Що відшукали вчені?

В аргентинській формації Канделерос дослідники знайшли скам'янілість титанозавра віком 98 мільйонів років. Їм вдалося виявити 20 передніх та 4 задніх хвостових хребця, а також декілька апендикулярних кісток. Хоча анатомічний аналіз в даний час не дозволяє розглядати цей екземпляр як новий вид, віднести його до вже відомих видів та родів титанозаврів не можна через чіткі відмінності. Знахідка є однією з найбільших серед завроподів та, імовірно, перевищує за розміром навіть патаготитана.

Відкриття також виявляє, що ці масивні зауроподи жили приблизно в той самий час, що і менші представники цієї групи. Це вказує на складну екосистему травоїдних динозаврів, кожен з яких займав окрему екологічну нішу.