Ультразвук повернув свідомість після коми, нейромережі піддалися стереотипам, а ігрунки підслухали одна одну

Вчені змусили гриби рости лабіринтами, закрутили графен під «магічним кутом» та знайшли найменшу рептилією - нею виявився мадагаскарський хамелеон. Ці та інші новини тижня читайте у нашому дайджесті.

Ультразвук допоміг повернути свідомість пацієнтів у коматозному стані

Американські лікарі змогли повернути здатність комунікувати двом пацієнтам завдяки ультразвуковій стимуляції. Ультразвук застосували до нейронів таламуса, які відповідають за аналіз та перерозподіл всієї інформації, що надходить до кори головного мозку. У пацієнтів після коми ця частина мозку часто функціонує гірше, однак після 10-хвилинної стимуляції один з хворих зміг кивати головою у відповідь на запитання та впізнав родичів на фото, а другий — розуміти людську мову та розпізнавати прості предмети.

Але поки це лише попередні дослідження і вчені обережні з висновками про ефективність методу: пацієнт, який перебував у коматозному стані протягом 5,5 років, на лікування не зреагував, а позитивні зрушення першого хворого, на жаль, за кілька місяців почали зникати.

Вчені знайшли новий вид хамелеонів і він виявився найменшим з відомих

Під час експедиції до півночі Мадагаскару вченим якимсь чином потрапили на очі самець та самка невідомих раніше хамелеонів. Якимсь чином тому що рептилії виявилися не більшими 29 міліметрів. І це з хвостом! Їх вже назвали брукезіями карликовими і наголосили, що їхній розмір(і певно назва) ніяк не пов’язані з острівною карликовістю, через яку тварини зменшуються у розмірах внаслідок обмеженого простору. Найближчі родичі знахідок є вдвічі більшими за них, а живуть вони на, імовірно, невеликій території вглибині острова.

Самець Brookesia nana. Frank Glaw (SNSB/ZSM)

Самець Brookesia nana. Frank Glaw (SNSB/ZSM)

Спінозаврів позбавили статусу плавучого хижака. Він ловив рибу на мілководді

А от одного із найбільших наземних хижаків крейдового періоду, який довго мучив вчених питанням, чи переслідував жертв у воді, видали ніздрі та хвіст — його тіло здалося дослідникам не надто зручним для активного плавання. Нещодавно вчені відшукали більш повні скам’янілості спінозавра та висунули нові гіпотези щодо його способу життя: він ні за ким не пірнав і не ганявся, а полював, стоячи на мілководді. Щоправда, не варто одразу відносити його до мирних «рибалок», бо, здається, він міг бити своїх жертв головою.

Шість паралельних ліній на кістці тура назвали найранішим проявом абстрактності

Пам’ятаєте, як свиня з острова Сулавесі стала найпершим слідом людської творчості? Так-от вчені знайшли в Ізраїлі кістку тура, якій близько 120 тисяч років і назвали орнамент на ній найдавнішим проявом символічної поведінки. Аналіз підтвердив, що лінії на кістці були нанесені навмисне, а точніше за допомогою загостреного кременя, який тримали у правій руці. Також вибір самої кістки назвали символічним, адже тури були домінантними у тій місцевості, а тому вчені пов’язують орнамент зі статусом тварини як головної мети мисливців.

Кістка та її схематична репрезентація. Чорна стрілка вказує порядок нанесення ліній, помаранчева — напрямок руху інструмента. Marion Prévost et al.

Кістка та її схематична репрезентація. Чорна стрілка вказує порядок нанесення ліній, помаранчева — напрямок руху інструмента. Marion Prévost et al.

Марс поділився з Фобосом іонами зі своєї атмосфери

Вчені підозрюють, що супутник Марса Фобос мало того, що захоплений гравітацією планети, так ще й постійно отримує від неї атмосферні атоми кисню, вуглецю, азоту та аргону. Астрономи дійшли такого висновку, чотири роки спостерігаючи за іонами, що вилітають з атмосфери Марса за допомогою приладів на борту місії MAVEN.

Виявилося, що потік іонів у 15-100 разів сильніше зачіпає обернену до планети сторону супутника, та у два рази пришвидшує на ній вивітрювання реголіту. Підтвердити свої спостереження вчені планують за допомогою майбутніх місій, які привезуть на Землю ґрунт з Фобосу.

Ігрунки підслухали спілкування сородичів

Не знаємо, чи соромляться ігрунки та інші тварини, підслуховуючи інших, однак це їм точно допомагає налаштувати комунікацію. Швейцарські вчені помітили, як невеликі примати ігрунки відмовлялися спілкуватися із власним віддзеркаленням(його вони приймають за можливого сородича, а не за себе), якщо з динаміків звучали розмови інших ігрунок, які свідчили про неприємну розмову. На думку вчених, така поведінка тварин вказує, що вони, як і люди, можуть оцінювати взаємодію інших і охочіше спілкуватися за більш доброзичливих її проявів.

GIPHY

GIPHY

Особистий досвід став для людей переконливішим за об’єктивні факти

Здається, доведеться казати, що ви особисто бачили еволюцію та як американці були на Місяці, бо 300 000 коментарів на YouTube вказали вченим на те, що сторона, яка радше спирається на особистий досвід, суттєво частіше виграє опонента. Це пов’язують з тим, що фейкові новини та дезінформація стали звичайною частиною життя і тепер особисті переживання здаються більш правдивими, а людина, що їх висловлює — авторитетнішою.

Втім, факти не зовсім утратили свою функцію і вчені рекомендують починати розмову із розповіді про свої переживання, а вже потім підключати фактологічну частину аргументів.

Нейромережі для обробки зображень піддалися стереотипам

Помічали, як по різному Google відповідає на запит «чоловік» та «жінка»? Під час написання цього дайджесту, на екрані з’явилися люди в ділових костюмах і усміхнені портрети з дітьми або декольте. Останнє стосувалося жінок. І на жаль, такі стереотипні зображення здатні вплинути навіть на незіпсовані нічим, окрім наборів зображень з інтернету, нейромережі. Вчені знайшли спосіб кількісно перевірити вплив упереджень на алгоритми для створення зображень і з’ясували, що 52,5 відсотка жіночих портретів нейромережа доповнила бікіні або вирізом, а от 42,5 відсотка чоловічих отримали ділові костюми або спецодяг.

У закрученому під «магічним кутом» графені налаштували надпровідність

Вчені знайшли «магічний кут» для трьох шарів графену і склали високотемпературний надпровідник, властивостями якого поуправляли двома способами: «підкручуючи» напругу на затворах, подібно транзистору та зовнішнім електричним полем. Причому, можливість «вмикати-вимикати» надпровідність за допомогою останнього помітили вперше. «Магічним кутом» виявилися 1,56 градуса( для двох шарів графену він менший), а фізики планують вирахувати такі кути і для конструкцій з більшої кількості шарів графену.

GIPHY

GIPHY

На друкарському станку надрукували майже пів метра паперового гучномовця

Друкарські машини для рулонного друку і звичайний графічний крейдований папір виявилися непоганою основою для 387 сантиметрів паперової колонки, закрученої у кільце. У ній інженерам вдалося заховати 56 динаміків і навіть зробити ілюстрацію зі зворотної сторони, виготовивши з повністю біорозкладного матеріалу.

Гриби пройшли лабіринти як солдати, змії та марафонці

А от шведські дослідники вирішили закрутити гриби, а точніше їхні гіфи — ниткоподібні відгалуження у грибниці. Вони посадили їх у силіконовий лабіринт і спостерігали, яку тактику оберуть різні види грибів. Так, якщо ви звикли не обходити перешкоди, а йти напролом, то у світі грибів ви б були солдатом.

Втім, проросли б ви не дуже глибоко, а тому краще звиватися і уникати перепон як гриби-змії чи просто не зупинятися на шляху й, хоч і важко, але впевнено йти далі, як марафонець. А взагалі так вчені показали, що різні гриби можуть зростати різним чином, у залежності від свого виду, а не лише від умов навколишнього середовища.

GIPHY

GIPHY