У воді з пляшок виявилося до сто разів більше пластику за попередні оцінки

У літрі води з пластикових пляшок виявилося близько 240 тисяч пластмасових частинок, що до сотні разів більше за попередні оцінки. Більшість із частинок є нанопластиком, і їхнє виявлення уможливило використання лазерної технології, повідомляє New Scientist. Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Steve Johnson / Unsplash

Steve Johnson / Unsplash

Як порахували пластик у пляшках?

Група науковців Колумбійського університету проаналізувала шість 1-літрових пляшок питної води, що їх придбали у трьох різних супермаркетах США. Воду з пляшок просвічували лазерами, що починали вібрувати при спрямуванні на фрагмент пластику. Величина вібрації залежала від типу пластику, однак лише щодо 10 відсотків частинок вчені змогли визначити його напевно. Серед 240 тисяч частинок, зокрема, виявили поліетилентерефталат (ПЕТ) — матеріал, з якого створена й сама пляшка для води. Близько 90 відсотків пластмасових фрагментів у воді було нанопластиком, тобто мали розмір менш як 1 мікрометр. Хоч поки що достеменно не встановлено, як впливає пластик на людський організм, однак відомо, що настільки малі його частинки можуть проникати до органів і тканин, потенційно навіть до мозку. Таким чином, автори дослідження вважають, що у наступних роботах з вивчення безпеки пластику варто зосередитися більшою мірою саме на численному нанопластику.

  • Між тим, пластик ПЕТ у вигляді мікро- й наночастинок вже виявляли і в людській крові.
  • Про те, звідки беруться крихітні часточки пластику і як впливають на природу, ми писали у розборі «Що таке мікропластик?».