У випорожненнях рептилій віком 200 мільйонів років збереглися гельмінти

У скам'янілих фекаліях стародавньої рептилії, що жила 200 мільйонів років тому, палеонтологи знайшли яйця гельмінтів. За товстою оболонкою та овальною формою тайські та іспанські вчені визначили частину з них як представників нематод ряду аскаридидоподібних. Стаття опублікована у журналі PLOS ONE.

Скам'янілі екскременти рептилії віком 200 мільйонів років. Thanit Nonsrirach et al. / PLOS ONE, 2023

Скам'янілі екскременти рептилії віком 200 мільйонів років. Thanit Nonsrirach et al. / PLOS ONE, 2023

Навіщо палеонтологи вивчали скам'янілі фекалії?

Вивчаючи випорожнення, науковці можуть з'ясувати деталі харчування та травлення тварин, а також розширити знання про біорізноманіття у регіоні, де ці тварини живуть. Це особливо цінно у випадку з уже вимерлими істотами та екосистемами, у чому допомагають скам'янілі фекалії. Так, нещодавно палеонтологи описали новий для науки вид вимерлих жуків, знайдених в екскрементах віком 230 мільйонів років. У новій роботі науковці Університету Махасаракхаму, Університету Чулалонгкорна та Університету Барселони виявили живність у фекаліях рептилії віком близько 200 мільйонів років, знайдених на півночі Таїланду.

Як виглядали стародавні екскременти?

Зразок сягав близько семи сантиметрів у довжину та двох сантиметрів у діаметрі. Нарізавши його на тоненькі скибки і подивившись на них під мікроскопом, науковці виявили у фекаліях п'ять різних типів включень, які нагадують паразитів. Частина з них, імовірно, є цистами одноклітинних патогенів, як-от кокцидій. В інших дослідники виявили схожість із яйцями нематод, зокрема з ряду аскаридоподібних (Ascaridida), до якого належать і сучасні паразити аскариди.

Включення у фекаліях, що його визначили як яйце аскаридоподібної нематоди. Thanit Nonsrirach et al. / PLOS ONE, 2023

Включення у фекаліях, що його визначили як яйце аскаридоподібної нематоди. Thanit Nonsrirach et al. / PLOS ONE, 2023

Те, що у фекаліях присутнє таке різноманіття паразитів, у тому числі аскаридид, може бути пояснено хижацькою природою тварини, що їх залишила. Можливо, вона живилася зараженою рибою, амфібіями чи іншими рептиліями. Зважаючи на форму екскрементів та відсутність у них решток здобичі, залишити їх могла схожа на сучасних крокодилів рептилія. Ймовірно, це був напівводний плазун фітозавр, рештки якого також знайшли біля скам'янілих випорожнень.


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!