У США схвалили першу клітинну терапію проти меланоми

Управління з продовольства та медикаментів США (FDA) вперше схвалило клітинну терапію проти меланоми — агресивної форми раку шкіри. Лікування полягає у відбиранні імунних клітин пацієнта з пухлини, розмноженні їх і подальшому поверненню в організм для ефективнішої боротьби зі злоякісними клітинами. Рішення оприлюднене на сайті управління.

Клітини раку шкіри. NCI

Клітини раку шкіри. NCI


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


У чому особливість лікування?

Меланома — рак шкіри, що зазвичай спричиняється надмірним впливом ультрафіолетового світла — легко лікується на початкових стадіях хірургічним висіченням. Однак коли вона поширюється на інші органи, тобто дає метастази, або ж спочатку не підлягає видаленню, то стає смертельною. Нова клітинна терапія від Iovance Biotherapeutics, названа «Амтагві» (Amtagvi), покликана допомогти саме цим пацієнтам. У процесі лікування лікар має відібрати частину пухлини меланоми, з якої у лабораторії виділяють імунні Т-клітини, що можуть знищувати ракові клітини, модифікують для більшої ефективності, розмножують їх і повертають ін'єкцією в організм пацієнта.

Випробування «Амтагві» показали, що на лікування зреагували 31,5 відсотка пацієнтів. При цьому у 4 відсотків пацієнтів пухлину вдалося цілком усунути. Серед учасників, які реагували на терапію, 56 відсотків були в ремісії через пів року, і 43 відсотки — через рік. Для порівняння, у середньому лише 28 відсотків пацієнтів з метастазами меланоми живуть рік після діагнозу. Ефективність «Амтагві» детальніше ще вивчатимуть у наступних дослідженнях, оскільки терапія пройшла процедуру прискореного схвалення як лікування смертельних хвороб і станів, проти яких існує нагальна потреба нових методів терапії.

  • Нещодавно клітинну терапію раку запідозрили у можливості спричиняти рак крові. FDA розслідує 19 таких випадків серед більш ніж 30 тисяч пролікованих.