У слині кліщів знайшли нові протизапальні сполуки

У слині кліщів роду Amblyomma знайшлися нові сполуки групи евазинів, які здатні зв'язуватися з хемокінами — речовинами, що відповідальні за запальні процеси в організмі людини. На відміну від більшості інших подібних сполук, ці мають ширший спектр протизапальної дії, що робить їх потенційними новими протизапальними ліками. Про відкриття повідомляють австралійські вчені у журналі Nature Communications.

Кліщ Amblyomma americanum, у слині якого виявили нові протизапальні сполуки. Robert Webster / Wikimedia Commons

Кліщ Amblyomma americanum, у слині якого виявили нові протизапальні сполуки. Robert Webster / Wikimedia Commons

Навіщо кліщам протизапальні речовини?

При укусах комах та інших членистоногих розвивається місцева запальна реакція, яка зумовлена виділенням ураженими тканинами хемокінів. Ці сполуки є ціллю для імунних клітин, які накопичуються у місці укусу, спричиняючи запалення з почервонінням, набряком і характерним дискомфортом. Але кліщі мають у слині сполуки евазини, які зв'язуються з хемокінами, перешкоджаючи їхній функції та запаленню, завдяки чому можуть довший час уникати виявлення хазяїном і пити його кров.

За протизапальну дію евазини розглядають як потенційні протизапальні ліки і вже вміють їх синтезувати у лабораторії. Проте більшість цих сполук націлюються лише на специфічні хемокіни, тоді як при багатьох хворобах за запалення відповідають одночасно різні групи хемокінів. Та в новій роботі науковці Монашського університету відрикли евазини з більшим потенціалом. Дослідники знайшли нові сполуки з підкласу А3 у кліщів з роду Amblyomma, які поширені в тропічних регіонах. Ці речовини виявилися ефективними проти двох десятків хемокінів типу СС, які залучені до запалення при атеросклерозі та ревматоїдному артриті. Вчені сподіваються, у наступних дослідженнях вдасться модифікувати ці речовини, щоб зробити з них нові протизапальні ліки широкого спектра.